Overwegingen behooren in een bevel niet thuis; zij vormen den grondslag van het besluit en niet een onderdeel van het bevel. 7. De in het bevel vervatte opdrachten moeten zeer beslist zijn gesteld, geen twijfel laten omtrent de bedoelingen van den commandant en het resultaat dat met de uitvoering moet worden bereikt; binnen de grenzen van deze omschrijving moet den ondercommandant vrijheid van handelen worden gelaten. Dit is heel iets anders dan de ondercommandanten omtrent het van hun onderdeel verwachte in het onzekere te laten; de opdracht moet wel degelijk scherp worden omschreven; t.a.v. de wijze, waarop de opdracht moet worden uitgevoerd, is de ondercommandant vrij. Het is den commandant immers onmogelijk zich voor elk van zijn onderdeelen in de details van de uitvoering in te denken, zijn gegevens omtrent het terrein zullen veelal onvoldoend volledig zijn, zijn bevel kan geen rekening houden met veranderingen in den toestand, zoowel aan eigen als aan 's vijands zijde, op het oogenblik dat de opdracht tot uitvoering komt. Zou hij zich wèl met deze details inlaten, dan wordt bij de ondercommandanten het gevoel gewekt, dat zij tot ledepoppen worden verlaagd, het vertrouwen in eigen kunnen gaat verloren, de noodzaak tot zelf denken wordt niet meer gevoeld. Op den duur zal de commandant zich genoodzaakt zien steeds meer zelf te regelen; is hij daartoe niet in staat, dan voelen de ondercom mandanten zich hulpeloos. Zijn aandacht wordt van de hoofdza ken afgeleid: de bevelvoering over het geheel ontglipt hem. Naast de groote kans, dat de commandant de details niet overeen- 453 „Des colonnes importantes ont été signalées hier soir se dirigeant sur „la Marne pour la franchir entre la Ferté-sous-Jouarre et Chateau-Thierry. „Ce mouvement parait nettement dirigé contre ladroite ang. „laise et Ia gauche de la cinquième armée francais e. „Une colonne allemande qui parait constituer Ia droite „allemande était aujourd'hui en marche de Nanteuil-le-Haudouin sur „Meaux ou Lizy-sur-Ourcq. Dans ces conditions Paris cessant „d'etre m e n a c toutes les forces mobiles de l'armée de Paris „doivent manoeuvrer de manière a conserver le contact avec l'armée „allemande et a la suivre pour se tenir prêtes a participer a la bataille a „prevoir". Moet men nu Galliéni verwijten doen, en zou het leger het vertrouwen in dezen grooten Chef hebben moeten verliezen, omdat hij in dit punt I op enkele plaatsen misgreep?. Von Kluck zou op 5-9-14 met zijn leger gestopt hebben tusschen Marne en Seine en Von Bülow eveneens. Von Kluck's stoot ging vooral tegen de Engelschen. Hij negeerde Parijs niet. In den avond van 4-9-14 legerde het II A. K. in de Marnebocht bij Meaux en het IV res. A. K. in Nanteuil-le-Haudouin. Door deze misvattingen mislukt de verrassing van het Ie Duitsche Leger; maar was dat Galliéni's fout en had hij om misgrijpen te voorkomen nu maar domweg de Bulletins de Renseigne- menls moeten overschrijven

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 23