wenden van een memorandum te verkiezen, omdat de bewerker van een bevel dan zekerder tot nadenken verplicht is. Het be hoort dan ook slechts dienst te doen als herinneringsmid del, teneinde de kans, dat iets wordt vergeten zoo gering moge lijk te doen zijn. Het mag echter niet leiden tot het onnoodig verwerken in het bevel van punten van het memorandum, welke in het bepaalde geval geen, althans geen onmiddellijke, regeling vereischen; evenmin kan het een verontschuldiging bieden voor het niet regelen van zaken, doordat het memorandum in het bepaalde geval ontoereikend was. Het ontslaat den commandant niet van nadenken, doch is slechts een hulpmiddel om dit na denken te vergemakkelijken. 2. Verder moet worden gestreefd naar alles wat het verwer ken van het bevel vergemakkelijkt w.o. dus het lezen, het terug vinden van een bepaald punt, het maken van notities enz. Het moet niet alleen duidelijk te lezen, overzichtelijk ingedeeld zijn en gelegenheid bieden tot het maken van kantteekeningen, doch ook het bevel zélf moet gemakkelijk zijn terug te vinden, zoowel bij den commandant als bij de ondercommandanten. Uit hetgeen daarop is aangeteekend moet kunnen worden nagegaan aan wie en w a n n e er het bevel is verzonden, zoodat de commandant kan vaststellen wat de ondercommandanten reeds weten en wat nog niet, en de ondercommandanten met juistheid kunnen bepalen, hetgeen door hen, ten behoeve van de samenwerking met andere onderdeelen, nog dient te worden gedaan. A. T. V. 17 (7) stelt als eisch de leesbaarheid ook bij zwak licht, aangezien te velde dikwijls slechts over gebrekkige verlich tingsmiddelen kan worden beschikt. Bevelen moeten dus met een duidelijke hand, met goed schrijf gereedschap geschreven zijn men schrijve de minute aan ééne zijde van het papier, zoodat reeds na goedkeuring van slechts één bladzijde de typist zijn werk kan aanvangen. Deze methode vereischt tevens de adreslijst (zie blz. 459) linksonder aan de le bladzijde, zoodat het archief al dadelijk weet, hoeveel exem plaren er noodig zijn. Voor doordrukken, in beperkt aantal, dient men nog goed bruikbaar carbon-papier aan te wenden het aantal doorslagen dat men wil verkrijgen door middel van de schrijf machine (zie blz. 447) moet rekening houden met het vermogen van de machine, in verband met de dikte van het schrijfpapieren den toestand van het doorslagpapier. Evenmin vervaardige men een te groot aantal afdrukken van een hectografische minute. Zijn eenige af-(door-)drukken minder duidelijk uitgevallen, dan behoude men de onduidelijke exemplaren voor zich (staf of com mando), daar deze slechts een enkele maal zullen behoeven te worden geraadpleegd en onder gunstige omstandigheden (uiteraard 457

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 27