den), en door die plaatsnamen met de schrijfmachine kapitaal te typen. 5. Wat den uiterlijken vorm van het bevel betreft zij nog ver meld, dat naast den inhoud het linker 1/4 gedeelte van de blad zijde onbeschreven wordt gelaten. Worden tevens enkele regels, aan de bovenzijde onder het hoofd, aan de benedenzijde boven de adreslijst opengelaten, dan kan de aandacht van den lezer zich zonder moeite concentreeren op het door hem gewenschte deel. Aldus maakt het bevel, wat den vorm betreft, een aangenamen indruk en kan het gemakkelijk worden geraadpleegd door den- gene die er mede moet werken. Zoodoende worden den onder commandanten belangrijke moeilijkheden bespaard. Hoewel deze voorschriften omtrent den vorm uiteraard in de eerste plaats voor schriftelijke bevelen gelden, dienen zij ook zoo veel mogelijk bij het noteeren van mondelinge en gedicteerde be velen te worden opgevolgd. Alles, wat de leesbaarheid en de overzichtelijkheid ten goede komt, bevordert een snelle en juiste uitvoering. In Bijlage 2 voegden wij als model een bevel toe, dat werd ver ondersteld naar dictaat te zijn opgeschreven, en waaruit de hier naar voren gebrachte vorm duidelijk blijkt. HOOFDSTUK VI. Gedurende den wereld-oorlog werd de behoefte aan geheim houding van bevelen en berichten dringend gevoeldde bijzon dere omstandigheden van den stellingoorlog noodzaakten tot het treffen van maatregelen in het belang der geheimhouding tot bij de voorste troepen. Hoe ver met dezen maatregel zal moeten worden gegaan is in de eerste plaats afhankelijk van den tijd, gedurende welken ge heimhouding geboden is. Naarmate de bevelen gelden voor klei nere troepeneenheden, hebben ze in den den regel ook meer oogen- blikkelijke waarde. 2) Hieruit volgt reeds dat in onze omstandigheden en verhou dingen bovenbedoelde maatregelen, zoo die al moeten worden getroffen, als regel tot de zeer eenvoudige beperkt kunnen blijven. 461 GEHEIMHOUDING. De bedoeling van spelschrift of kapitaal-getypt schrift is niet alleen om de aandacht van den bevelsontvanger op die namen te vestigen, doch ook om den schrijver te dwingen de letters spellende een voor een neer te zetten, waardoor ook de kans op fout-schrijven afneemt. 2). Zie ook 1. M. T. 1931, No. 1 W.A. van der Beek: Enkele beschouwingen omtrent de cryptografische waarde van moderne chif- freermachmes, in het bijzonder met het oog op gebruik voor militaire doelein den.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 31