Tot de maatregelen, welke in het belang der geheimhouding kunnen worden genomen, behooren o.a. de volgende a. Het aangeven van een bepaalde wijze van verzending van een beveldeze kan zoowel een te volgen weg, als het te ge bruiken verbindingsmiddel betreffen. Een en ander wordt in de adreslijst (links onder aan de eerste bladzijde) aangeteekend. b. Het laten vernietigen van het bevel door ontvangers, dan wel het voorschrijven van beperkingen omtrent het gebruik dat ervan mag worden gemaakt. Het bevel kan dan worden voorzien van een aanteekening als b. v. „Na kennisneming vernietigen", „Niet medenemen in vliegtuigen", „Alleen door officieren te behandelen"; een der gelijke aanteekening wordt dan op een opvallende plaats ge steld, n.l. boven het hoofd. Geheime bevelsdeelen kunnen van niet-geheime worden ge scheiden door verwerking in afzonderlijke bijlagen (b.v. bij een bevel voor den verbindingsdienst: opgave van sleutel woorden, schuilnamen, teekens, radiogolflengten enz Controle op het mogelijk zoekraken kan tot zekere hoogte worden uitgeoefend door nummering der vervaardigde exem plaren en door aanteekening, aan wie de nummers worden uitgegeven; maar voorkomen doet men hiermede het zoekra ken niet. c. Het mondeling uitgeven van korte mededeelingen, b. v. sleu telwoorden, „het woord". Van deze uitgifte wordt aanteekening gehouden in het Bevelenregister, alsof een bevel was uitgegaan. d. Het mondeling doen overbrengen van bevelen en berichten. De overbrenger dient met zorg te worden gekozenzelfs niet ieder officier is hiervoor geschikt. De overbrenger, die zelf nimmer bevelsbevoegdheid heeft over den betrokken ondercommandant, dient te worden voorzien van een schrifte lijke lastgeving, waaruit blijkt dat hij inderdaad de opdracht heeft, het bevel over te brengen. De wijze van overbrenging wordt aangeteekend op het stuk, dat in den staf of het commando blijft. e. Het niet vermelden op het bevel van de standplaats van een commandopost of stafkwartier. f. Het vercijferen van bevelen en berichten. Hiervan wordt eveneens aanteekening gehouden. HOOFDSTUK VII. Om de bevelstechniek te kunnen beheerschen en te kunnen b 1 ij v e n beheerschen dient men zich een zeer groote vaardigheid op dit gebied eigen te maken. 462 BEOEFENING VAN DE BEVELSTECHNIEK.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 32