Vaardigheid nu kan alleen door voortdurende en stelselmatige oefening worden verkregen [A. V. 0. 8 (2)]. Als bij elke oefening, behooren ook bij de beoefening van de bevelstechniek de eischen geleidelijk zwaarder te worden gesteld. Aanvankelijk dus geen enkele beperking. De studeerkamerarbeid leent zich daarom het beste als begin, ter verkrijging van een goed inzicht in het wezen van de bevelstechniek; aan tijdgrenzen is men niet gebonden, de nog ontbrekende kennis kan op ge makkelijke wijze worden opgedaan. Zeer nuttig daarbij is het bestudeeren van bestaande bevelen, zooals voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis, bevelen opgemaakt tijdens plaats gehad heb bende oefeningen, uit toegepaste studiën, zonder evenwel de om standigheden, waaronder zij ontstonden of geacht werden te zijn ontstaan, uit het oog te verliezen. Op grond van dezelfde gegevens kunnen bevelen worden ge maakt, en daarna vergeleken met de bestaande verschillen moe ten worden teruggebracht tot eigen fouten of fouten van den eersten bewerker, dan wel tot het onjuist schatten van de bij komstige omstandigheden men vergete daarbij nimmer, dat ver schillen in karakter en temperament niet alleen de aanleiding kunnen vormen tot geheel verschillende besluiten, doch tevens uiteenloopende redacties kunnen veroorzaken. Een zekere theoretische, tactische en bevelstechnische kennis, steunende op hetgeen onze reglementen en voorschriften bepalen, vormt den onmisbaren grondslag voor deze werkwijze. Het voor bereiden van oefeningen kan aan deze studie dienstbaar worden gemaaktelke leider is op zijn beurt weer uitvoerder. De bij dezen arbeid in den regel ontbrekende controle is wel aanwezig bij het bespreken van bevelen, vervaardigd voor een oefening op de kaart of een kaderoefening. Geeft de leider zijn besluit of zijne bevelen vóór den aanvang der oefening uit, dan kunnen dikwijls de daaruit voortvloeiende bevelen van de onder commandanten op dezelfde wijze worden gemaakt als achter de schrijftafel. Vooral bij oefeningen op de kaart behoeft de factor tijd nog geen overwegende rol te spelen; bij twijfel aan eigen kennis bestaat in den regel gelegenheid deze op te frisschen door naslaan in de reglementen enz.op grond van de gegevens ver strekt in de onderstelling, is eenige algemeene voorbereiding steeds mogelijk. Zoowel aan vorm als aan inhoud kan nog zeer veel tijd en zorg worden besteed (Vgl. A. V. O. 6). Voor bevelen, opgemaakt tijdens een kaderoefening komen de omstandigheden meer met de werkelijkheid overeen. Afhankelijk van de door den leider gestelde eischen, kan de beschikbare tijd minder ruim zijn, de bevelsmiddelen waarmede en de omstandighe den waaronder het bevel wordt opgesteld, zijn primitiever. Ook dan echter dient aan den vorm van de bevelen de vereischte zorg te worden besteed, al zal het den deelnemers, vooral in het begin, moeite kosten niet alleen aandacht te schenken aan den eigenlijken 463

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 33