inhoud, d. w. z. aan het op de juiste wijze redigeeren van de voorgenomen maatregelen (Vgl. A. V. O. 7, 8). Het spreekt vanzelf, dat alle voorbereidingen gericht moeten zijn op het verkrijgen van de noodige vaardigheid in de bevels techniek onder oorlogsomstandigheden. Den toetssteen daarvoor in vredestijd vormen in dit opzicht onze troepenoefeningen (A. V. O. 9 e. v.). Daarbij kan eerst blijken of het bevel op de juiste wijze het besluit van den commandant aan de troepen mededeelt, of de redactie zoodanig is gekozen, dat daarin met duidelijkheid en beslistheid de wil van den commandant tot uiting komt, of het bevel volledig is, of het tijdig tot uitvoering kan komen. [Vgl. A.V.O. 3, 8 (2), 6 (1) e, 8 (4), 22], De bevelen welke uitgaan van den commandant eener groote troepeneenheid (divisie en grooter) worden niet door één per soon samengesteld. Zij ontstaan in den staf van den commandant door samenwerking van verschillende personen, die het hun be treffende deel van het besluit in een of meer punten van het be vel hebben om te zetten. Het is dan ook een besliste eisch, dat deze samenwerking me thodisch wordt beoefend. Op elementaire wijze, zonder dat dit extra tijd behoeft te kosten, kan dit geschieden door aan het op maken van bevelen bij het voorbereiden van oefeningen, allen te laten deelnemen, die ook in werkelijkheid (vredestroepenoefeningen of oorlogstijd) aan de betrokken bevelen zouden moeten medewerken, elk in zijn eigen functie. Ook hierbij verdient het aanbeveling aan vankelijk geen enkele beperking op te leggende medewerkers zijn vrij de hun verstrekte opdracht in huisarbeid uit te werken. Indien de individueele oefening dit toelaat, kan bij kaderoefe ningen dezelfde werkverdeeling worden toegepast. Schrijvers- en verbindingspersoneel behoort eveneens daaraan deel te nemen. Alleen op deze wijze kan de commandant, vóórdat de troepen oefeningen van zijn afdeeling aanvangen, eenig inzicht krijgen in den tijd welke verloopt tusschen het nemen van zijn besluit en de uitvoering daarvan, bij verschillende wijzen van bevelen, en met z ij n personeel. De toegepaste Studie enz. (I. K. V. No. 75) geeft verschillende uitgewerkte voorbeelden (zie o.a. blz. 36, 37 en 126). Het is noodzakelijk, dat de bij staven en commando's ingedeelde schrijvers op zaakkundige wijze bevelen op de machine kunnen schrijven in den hiervóór aangegeven vorm. Moeten zij dit nog gedurende de troepenoefeningen leeren, dan zijn de commandant Ook een gemengd detachement, waarbij een staf is ingedeeld. 464

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 34