Zijn bv. brigade- en sectie.-ctn. verantwoordelijk voor de hand having der krijgstucht, zijn zij verantwoordelijk dat hun onderdeel wordt gevoed, gekleed, enz. Maar een opmerkzaam lezer van de betrekkelijke artikelen in I. D. I. enz. zal het wel duidelijk zijn, dat de taak van den c. ct. een heel bijzondere is. Hij en hij alleen is de ct., die dagelijks door hel nauwe contact met zijn onderdeel, zijn menschen, opleidt zijn onderhebbende ctn. van dag tot dag ontmoet, spreekt en leidt, toeziet hoe zij hun gezag uitoefenen, hun werk opvatten, hunne ondergeschikten behandelen hij geeft hun van dag tot dag leiding en moet zorgen dat de compagnie van dag tot dag gereed is voor het vervullen van haar taak. Kortom, hij staat aan het hoofd van een legeronderdeel, is aan voerder, leeraar, paedagoog, rechter, vader en toeverlaat van ieder tot zijn onderdeel behoorend militair. Een zoodanige taak valt geen ander commandant ten deel. Mijns inziens is de taak van den c. ct. zooveel omvattend, dat voldoet hij hierin goed, men redelijkerwijze kan verwachten, dat hij ook in de hoogere rangen zal voldoen. Is gebleken dat hij slechts middelmatig is, dan zal ook niet mogen worden verwacht dat die officier berekend zal zijn om grootere onderdeden aan te voeren. Dat de belangrijkheid van de taak van den c. ct. ook door het Legerbestuur op groote waarde wordt geschat en hoog wordt aangeslagen blijkt wel uit het feit, dat het mogelijk wordt geoor deeld, ten aanzien van de oudere kapiteins een oordeel uit te spreken, betreffende hun gebeurlijken aanleg voor den Kolonelsrang. De consequentie van dit standpunt is evenwel, dat we toch zouden moeten eischen, dat elk hoofdofficier zijn sporen als c. ct. heeft verdiend, en dat hij dus minstens 3 jaren in die functie heeft gewerkt. Ik zal hier niet ingaan in hoeverre deze eisch prac- tisch uitvoerbaar moet worden gemaakt, daar dit buiten het be stek ligt van dit onderwerp. Ook in de buitenlandsche legers wordt de taak van den c. ct. belangrijk geacht. Uit het vele dat daar over geschreven is, moge ik hier alleen aanhalen wat de Fransche generaal Brallion zegt in zijn werk: Essai sur l'„Instruction Militaire". „Le grade de capitaine commandant est un des plus important, „de la hiërarchie; c'est celui dans lequel un officier peut montrer „ce qu'il est et sera susceptible de donner. Commander une unité, „c'est insuffler une ame collective a une réunion temporaire d' „individus et en faire un organisme de guerrec'est former non „seulement des soldats, mais des gradés pour le présent et pour „l'avenir; c'est imposer, sur le mentalité des lieutenants, une em- „preinte durable qui influe heureusement sur leur développement „futur. Aucun ordre d'études et de travaux, aucune école ne con stituent une épreuve comparable pour un officier. S'il la subit „victorieusement, on est autorisé a fonder sur lui de grands espoirs „s'il s'en tire mediocrement, on peut-être assurré que quelles 470

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 40