INLEIDING. De bedoeling van dit artikel is om den troepencommandanten en hun helpers, die niet altijd in de gelegenheid zijn zich buiten de practische soberheid der reglementen en voorschriften de noodige kennis eigen te maken, richtlijnen te verschaffen voor het geven en bewerken van bevelen. Het was voor een goed inzicht noodzakelijk ook eenige grond slagen van de bevelstechniek, welke in de eerste plaats bij groote afdeelingen toepassing zullen vinden, te ontwikkelen. In de literatuur zijn tal van voorbeelden van bevelstechniek te vindendaarnaar zal zoo nu en dan worden verwezen. Voorts dient genoemd de „Toegepaste studie op het gebied van Taktiek en Stafdienst" door de toenmalige majoors van den generalen staf G. Th. Slothouber en G. J. Berenschot, waarnaar eveneens een enkele maal is verwezen, terwijl wij ten slotte in eene afzonder lijke bijlage een historisch voorbeeld van bevelstechniek toevoeg den, waaruit de gang van een bevel van het Groote Hoofdkwartier tot aan de uitvoerende regimenten is te volgen. Instructies, regelingen en aanwijzingen, welke in het algemeen een blijvend karakter dragen, zijn niet besprokenzij kunnen in vredestijd z. n. door specialisten worden ontworpen en dus geheel bewerkt worden opgelegd. Hoewel de diensten in hun werking een ander karakter ver- toonen dan de troepen, gelden de gegeven beschouwingen en richt lijnen naar omstandigheden ook voor de bevelen voor de diensten afzonderlijke bevelen voor de diensten zijn niet besproken, aan gezien zij slechts bij zelfstandige, veelal groote afdeelingen, en dan door specialisten worden bewerkt. HOOFDSTUK I. Bevelen dienen om den wil van den commandant aan zijn troepen kenbaar te makenzij vormen het middel, waardoor het besluit van den commandant in handelingen van de troepen wordt omgezet. Aangezien deze handelingen moeten voeren tot het door den commandant gewilde doel, dienen de bevelen het besluit op de juiste wijze te vertolkende uitvoering van het besluit door de ondercommandanten is voor een groot deel afhankelijk van de wijze waarop deze vertolking heeft plaats gehad. De resultaten van een tactisch juist besluit worden dus voor een groot deel bepaald door de techniek van de verwerking daarvan in bevelen.1) 434 DE WAARDE VAN EEN GOEDE BEVELSTECHNIEK. Vgl. A.V.O 8 (2), O.V.I. 33 b.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 4