De vele soorten van verschillende strijdmiddelen en de talrijke ■voortbrengselen der moderne techniek, welke bij de hedendaagsche oorlogvoering een toepassing vinden, hebben een leger tot een zoodanig ingewikkeld instrument gemaakt, dat het niet meer met een enkel machtwoord is te leiden. Om het in beweging te zetten, dan wel tot de uitvoering van een bepaalde gevechtshandeling te brengen, zijn nauwkeurig over wogen en logisch samengestelde regelingen noodzakelijk. De rege ling van de samenwerking der verschillende onderdeelen, ter bereiking van het gemeenschappelijke gevechtsdoel, vereischt de kennis van de techniek der hulpmiddelen. Zulks is echter niet voldoende. Een eerste vereischte voor het bereiken van het gestelde doel is, dat de bevelen tijdig tot uit voering komen. Daartoe en tevens tot het verkrijgen van de juiste samenwerking in ruimte en tijd van de beschikbare hulpmiddelen dient de techniek der bevelvoering de waarborgen te scheppen. Er is evenwel tijd noodig, zoowel voor de overwegingen van den commandant en het, als gevolg daarvan, nemen van het besluit, als voor het bewerken van de de daaruit voortvloeiende bevelen, het overbrengen daarvan en de verwerking door de ondercom mandanten. Hieruit volgt, dat er langere of kortere tijd verloopt tusschen het oogenblik, waarop de gegevens den commandant bereikten en de daadwerkelijke uitvoering van de bevelen, welke een gevolg zijn van het op die gegevens gebaseerde besluit. In dit tijdsverloop kunnen de omstandigheden bij den vijand en ook bij de eigen troepen min of meer belangrijk zijn gewijzigd. Kan voor een leger het tijdsverschil tusschen de ontvangst der gegevens en het begin van uitvoering door de troepen van het daarop genomen besluit wel meer dan een etmaal bedragen, in ons veldleger, dat slechts uit twee divisiën bestaat, en dus één schakel het legerkorps minder heeft dan een „leger" naar buitenlandsche opvattingen, is deze tijd gewoonlijk belangrijk korter. Toch mag nimmer uit het oog worden verloren.dat alles, wat kan leiden tot een zoo snel mogelijke uitgifte van op de juiste wijze gegeven bevelen, tot een snelle en juiste verwerking daarvan door de uitvoerders, dus tot een vlotte commandovoering, winst is, die dezen „dooden tijd" tot een minimum kan beperken. Een goede bevelstechniek is hiertoe onontbeerlijkalleen bij beheersching dezer techniek is het mogelijk tot een snelle uit gifte van de bevelen te komen, welke toch den grondslag vormen voor een juiste, tijdige en dus snelle uitvoering. De afstand tusschen den bevelsgever en den bevelsontvanger wordt (behalve bij rechtstreeks mondelinge of gedicteerde bevelen) overbrugd door den verbindingsdienst. Moet eenerzijds bij het inzetten der verbindingsmiddelen reke ning worden gehouden met hetgeen voor een goede bevelvoering onontbeerlijk is, anderzijds is kennis van het vermogen der in- 435

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 5