3. WATERZUIVERING TE VELDE. door Dr. M. DUYSTER. Inspecteur-Apotheker. In den grooten wereldoorlog is het groote belang van de hygië nische en sanitaire verzorging van een leger wel zeer duidelijk op den voorgrond getreden. Bedroeg in den Zuid-Afrika-oorlog bij de Engelsche troepen met een gemiddelde sterkte van 208.000 en een gezamenlijk personeel van 530.000 man het aantal lijders aan typheuze koortsen 58.000 met 8.000 sterfgevallen, in den oorlog van 19141918 bedroeg het aantal tyhus- en paratyphusgevallen aan het West-front van de Engelsche en Canadeesche troepen met een gemiddelde sterkte van l1/4 millioen en een gezamenlijk personeel van 3—4 malen dit aantal minder dan 7.500 met slechts 266 sterfgevallen. In oorlogen vóór 1914 was de grootste vijand van een leger niet de tegenpartij, maar de infectieziekten, zooals cholera, typhus, dysenterie, stelden verreweg het grootste aantal soldaten buiten gevecht. Door het treffen van hygiënische maatregelen zijn, evenals in vredestijd, de infectieziekten krachtig bestreden, zoodat de voortgang van de operatiën door het heerschen van bepaalde ziekten weinig is beïnvloed. De verschillende oorzaken en de bestrijdingsmiddelen van de infectieziekten zijn reeds lang bekend en de verspreiding er van houdt nauw verband met het gebruik van al dan niet met de ver wekkers dier ziekten (pathogene bacteriën) besmet water. Meer en meer kwam men tot de overtuiging, dat een behoor lijke drinkwatervoorziening voor een leger onontbeerlijk is en in den wereldoorlog heeft men aan die voorziening en de water zuivering de grootste aandacht geschonken. Dat de drinkwatervoorziening te velde groote moeilijkheden kan opleveren behoeft geen betoog, daar ook hier te lande bij ex pedities, patrouilles en manoeuvres die moeilijkheden ondervonden worden. Te velde is het niet altijd mogelijk de legerplaatsen op te slaan op plaatsen waar men zich goed drinkwater kan verschaffen. Gedurende de mobilisatie in Nederland bleven de troepen steeds op dezelfde plaatsen en had men betrekkelijk weinig moeite met het drinkwater, anders zou dit geweest zijn, indien Nederland 494

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 64