Het deel, dat in den bodem zakt is wel in innige aanraking met den bodem en neemt veel stoffen daaruit op. Het water dat bijv. als bronwater weer te voorschijn komt is in het algemeen rijk aan opgeloste stoffen. De aard en kwantiteit van de opgeloste stoffen hangen af van. de gesteldheid van den bodem. Het regenwater, dat op aarde valt,, komt weer voor een groot deel in zee terug en wel met een ze kere hoeveelheid opgeloste stof, die het in zijn loop over (rivieren,, beken) en door (onderaardsche stroom) den boden heeft meege nomen. De aarde wordt als het ware door het regenwater uitge- wasschen (uitgeloogd). De hoeveelheid opgeloste stof in de zee- neemt daardoor en door het geregeld verdampen aan de opper vlakte steeds toe. De watervoorraad bevindt zich in een voort- durenden kringloop. Dit proces duurt al ontelbare eeuwen voort en is oorzaak dat zeewater zoo rijk is aan opgeloste stoffen (on geveer 3,3—4,9 pCt.) waarvan keukenzout verreweg het hoofd bestanddeel uitmaakt. Bij de kust bevat het zeewater, vooral daar waar rivieren in. zee monden, veelal minder opgeloste stoffen. Men onderscheidt de volgende watersoorten Regenwater, oppervlaktewater en grondwater. Regenwater. Het regenwater bevat gassen uit de lucht in oplossing en daarnaast een geringe hoeveelheid vaste stof (on geveer 50 mgr. per liter). De vaste stof bestaat hoofdzakelijk uit keukenzout, ammonium nitraat en organische stof. De zuiverheid van het regenwater hangt- af van de omgeving (fabriekschoorsteenen), dag- en jaargetijde en is des te zuiverder naarmate de regenbuien rijkelijker zijn en. langer aanhouden. In het algemeen is opgevangen regenwater rijk aan bacteriën. In warme streken is de temperatuur vrij hoog en gaat om deze reden bij langdurige opberging spoedig door de werking der micro organismen tot bederf over. Regenwater is zacht en heeft een flauwen smaak. Oppervlaktewater. Onder oppervlaktewater wordt verstaan het water van zeeën,, meren, rivieren, beken, vijvers, kanalen, moerassen, sawahs enz. Als regel is het harder en rijker aan koolzuur dan het regen water, daarentegen zachter en armer aan koolzuur dan het grond water. Het oppervlaktewater wordt gemakkelijk verontreinigd door afval stoffen van fabrieken, huishouding, uitwerpselen van menschen en dieren, afgestorven planten met als gevolg, dat het water gewoon lijk rijk aan zwevende bestanddeelen van organischen en anorga- nischen oorsprong en aan opgeloste stoffen is, zoomede tal van micro-organismen bevat, waarvan het aantal toeneemt met den graad van verontreiniging. 496

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 66