gezette verbindingsmiddelen voor een juist hanteeren der bevels techniek noodzakelijk. Slechts een ingeleefde, goede bevelstechniek kan voorkomen,' dat de zoo gewenschte snelheid wordt verkregen ten koste van de juistheid in de uitvoering, dan wel dat ontijdig een besluit moet worden genomen daar anders de bevelen de uitvoerders te laat zouden bereiken. Het vertrouwen van de troepen in de bevelvoering wordt ge schraagd, indien zij uit ervaring weten dat hen op het goede oogen- blik juiste bevelen zullen bereiken. Doch ook in uren van minder spanning draagt het beheerschen. der bevelstechniek vruchten de bevelsuitgifte wordt dan nl. niet vertraagd door onvoldoende geoefendheid van bewerkers, ontvan gers sparen tijd door het snel verwerken der juist geredigeerde- bevelen, die hen op het goede oogenblik bereiken. Geen kost bare tijd gaat verloren ten gevolge van bepaalde onvolkomenheden- van de bevelvoering. Een goede bevelstechniek omvat dus voor eik bepaald geval het op het juiste oogenblik kiezen van de passende soort be vel, het opnemen in dit bevel van hetgeen den ontvangers moet worden medegedeeld, en dien i n h o u d in geschreven bevelen niet alleen taalkundig, doch ook v. w. b. de ruimteverdeeling den begrijpelijksten en overzichtelijksten dus snelst te verwerken- vorm geven. Welke overwegingen daarbij gelden, welke factoren invloed uit oefenen op de wijze van bevelen, aan welke eischen inhoud en vorm van bevelen dienen te voldoen, teneinde het doelsnelle en juiste omzetting van het besluit van den commandant in hande lingen van de troepen enz., te bereiken, zal hieronder worden uiteengezet, HOOFDSTUK II. 1. Algemeene beschouwing. Verschillende wijzen van bevelen staan den commandant ten dien ste om zijn wil aan zijn onderhebbenden kenbaar te maken tusschem 436 Men zie als voorbeeld het vermelde op de blzn. 1 en 2 van de Bijlage 1 .- Het bevel van foffre, dat 4/9 te 22 h. op schrift was gesteld en te 23. h. 15 was vercijferd, werd daarna telegrafisch verzonden aan hetQ.G. van het Vie Leger te Le Raincy, en bovendien over een afstand van 204 km. bij nacht door een berichtofficier per auto overgebracht. Vermits het bevel eene op 5/9 uit te voeren operatie betrof, begreep men in het G. Q. G. zeer goed, dat zoowel het telegram als het schrifte lijk bevel te Iaat zouden aankomen. Daarom liet het G.Q.G. een tele fonisch voorbereidingsbevel voorafgaan, dat via den G.M. P. Galliénite 22 h. het Q. G. te Le Raincy bereikte. Dat dit uur nog niet vroeg genoeg bleek te zijn, was het gevolg van slecht stafwerk bij het Vie Legerhet G. Q. G. had gedaan wat mogelijk was ONDERSCHEIDING DER BEVELEN IN SOORTEN.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 6