Het onderzoek te velde kan ook niet zoo in extenso verricht worden als in de laboratoria en is bij de watervoorziening voor den enkelen man geheel uitgesloten. Voor de troepen in grooter verband kan het onderzoek vollediger zijn, indien beschikt wordt over een verplaatsbare laboratoriuminrichting speciaal voor dat doel samengesteld. In den tegenwoordigen tijd is een dergelijk laboratorium zeker noodig met het oog op het onderzoek van met chemische strijdstoffen verontreinigd water. Hoofdzaak is, dat het water onschadelijk voor de gezondheid is. Bij de drinkwatervoorziening heeft men rekening te houden met troepen achter het front en die in de gevechtslinie, kleine patrouilles en den enkelen man. Voor de troepen achter het front verkeert men in gunstiger omstandigheden dan voor de troepen in de gevechtslinie. Immers de eerste zijn meer stabiel en men kan met voorlichting van deskundigen tijdelijke installaties oprichten, terwijl ook voldoende tijd gevonden kan worden om het water geruimen tijd vóór het gebruik bacterievrij te maken. Voor de zich verplaatsende patrouilles en voor den enkelen man geldt dit alles niet. Voor hem is een snelwekkend en een voudig hulpmiddel noodig. Water kan gezuiverd worden langs mechanischen, physischen en scheikundigen weg. De beide eerste komen in aanmerking voor troepen achter het front, de laatste voor expedities, patrouilles en den enkelen man. In de verschillende legers van den oorlog van 19141918 heeft men alle drie methoden toegepast. Mechanische methode. De zandfiltratie der permanente installaties bleek te velde groote bezwaren op te leveren door te langzame werking en de groote mate van vakkennis en zorgzaamheid, die voor de be diening vereischt worden. Men gebruikte daarom de zg. bac teriologische filters, zooals de Berkenfeldfilters, die tot batterijen op wagens opgesteld waren. Bij deze filtratie werden wel chemicaliën gebruikt, zooals aluin voor het klaren van het water. Men had dan een combinatie van mechanische en chemische reiniging. Ook in het Ned. Ind. leger gebruikt men de filtratiemethode. De filterwagen is voorzien van een filter bestaande uit grind en kapok, welk filtermateriaal praktisch overal te krijgen is. Een bezwaar van de filters is, dat ze spoedig vervuilen en vaak gereinigd moeten worden. De filterwagen voert dan ook eenige reservefilters mee. Voor filtratie gebruikt men ook wel leksteenen, gevuld met patent gekorreld beenzwart. Ook dit is een goede methode voor 501 ZUIVERING VAN WATER.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 71