zuivering, terwijl de beenderkool bovendien ontkleurend op het water werkt. Deze filtratie duurt lang. Een eenvoudige snelle filtratie (die men ook te velde kan toe passen) is, dat men neemt een petroleumblik, daarop plaatst een tweede, waarvan men den bodem in het midden voorziet van eenige gaatjes (met een spijker bijv.), daarop aanbrengt een laag watten, Engelsch pluksel, een lap, zand of zand gemengd met grind. Het zand of het zand gemengd met grind wascht men eerst uit door ruime hoeveelheden water er over heen te gieten. Physische methode. De meest afdoende physische zuivering is het koken (ther mische zuivering). In het Duitsche leger vond deze methode uit gebreide toepassing en is ook hier te lande reeds sinds jaren bekend. Door het koken worden de bacteriën gedood. Een bezwaar te gen deze zuivering is, dat het water na het koken noggeruimen tijd een hooge temperatuur behoudt en hierdoor een onaangena- men smaak heeft. Indien geen middelen tot snelle afkoeling be schikbaar zijn, zal men het drinkwater mengen met zeer slappe thee of koffie. De methode is alleen geschikt voor bivakken, kantonnementen en voor groote troepenverbanden, waar men niet gedwongen is tot dadelijk gebruik. De filterwagen is ook voor zien van een kookinrichting, zoodat het water gedurende den marsch gekookt kan worden. Een andere physische methode berust op de kiemdoodende werking van ultraviolette stralen. Het zonlicht bezit deze werking ook, omdat het eveneens ultraviolette stralen bevat. Kunstmatig kan men dit bereiken door bestraling met een kwik lamp vervaardigd van kwartsglas. Het is een vereischte, dat het water helder en kleurloos is. De ultraviolette stralen kunnen moeilijk doordringen in zwevende deeltjes; de humusachtige en kolloïdale stoffen werken als een scherm. Geel gekleurd water moet ontkleurd en ijzerhoudend water ontijzerd worden. Er zijn dus tal van factoren waarmede rekening gehouden moet worden, zoodat deze methode voor zuivering te velde geen aan beveling verdient. In het Zwitsersche leger heeft men de methode toegepast. Chemische methode. De chemische zuivering heeft ten doel door toevoeging van chemicaliën de zwevende bestanddeelen en kolloïden neer te slaan, waarbij ook een gunstige, zij het niet volkomen, bacterio logische werking optreedt, öf door oxydeerende werking de bac teriën te vernietigen. 502

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 72