dan is het filtraat kristalhelder, terwijl dat van zonder kalktoe- voeging gefiltreerd kaliwater nagenoeg even troebel is als het water zelf. De klarende eigenschap van aluin bezit kalk dus ook. Mogelijk is het zelfs tamelijk vervuild kali- of sawahwater tot drinkwater voor kleinere gemeenten of dessa's te maken, volgens een methode die aan eenvoudigheid weinig te wenschen overlaat en bovendien goedkoop is. Kalk is overal te krijgen en is goedkoop. Door zandfiltratie en toevoeging van koolzuur of natriumcarbonaat (soda) kan een vol doend zacht en betrouwbaar, goed smakend drinkwater verkregen worden. Voor badwater is de behandeling met koolzuur zelfs onnoodig. Toevoeging van koolzuur of soda is noodig om de overmaat kalkmelk, die aan het water een loogsmaak geeft, weg te nemen eri het water drinkbaar te maken. Na de toevoeging van soda kan men dit neutraliseeren met zoutzuur (phenolphthaleïne als indicator). Rivierwater door kolloïdale klei troebel en bruingekleurd, dat per cm3 15.000 kiemen bevat en waarvan 0.01 cm3 een positieve coligisting vertoont wordt door een overmaat kalkmelk (200-250 mgr. CaO per liter) veranderd in kristalhelder water, die per cm3 0-5 kiemen bevat en waarvan 100 cm3 een negatieve coligisting geven. In „Handleiding voor den ziekenverpleger te velde" (1911) wer den voor het klaren aanbevolen aluin (tawas) en ijzerchloride met soda. Van de aluin werd 400 mgr. per liter toegevoegd, waarna na 15-30 min. het water voldoende zuiver was. Van een ijzerchloride-oplossing (uit de Militaire Apotheken) moesten 8 druppels ijzerchloride-oplossing en 2'/2 cm3 sodaop- lossing (1 Kg. soda opgelost in water tot een volume van 2 liter) toegevoegd worden aan 16 liter water. Na iedere toevoeging moest goed omgeroerd worden. Het bezinken duurde eenige uren. De chemische klaringsmethoden zijn alleen toe te passen bij troepen achter het front, in bivakken en kantonnementen. De be handeling eischt deskundige leiding. Ozonisatie. In het Oostenrijksche leger heeft men opuit- gebreide schaal van ozon gebruik gemaakt. Ozon (O3) wordt ge vormd bij donkere electrische ontladingen bij spanningen hooger dan 8000 volt. De kiemdoodende werking berust hier op het oxydeerend ver mogen van de zuurstof, waardoor in de eerste plaats de leven- looze organische stoffen in het water geoxydeerd worden en in de tweede plaats de bacteriën worden gedood. In het Oostenrijksche leger gebruikte men een ozoninstallatie bestaande uit twee auto's, waarvan de eene een benzinemotor met dynamo voor den electrischen stroom een transformator, die den gelijkstroom in wisselstroom van hooge spanning omzette, 504

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 74