alsmede pompen voor de aanzuiging van lucht en water ver voerde en de andere voorzien was van een sterilisator bevattende een grof en fijn filter voor de voorbehandeling van het water. De capaciteit bedroeg 3 M3 per uur. Deze installaties zijn duur in het gebruik, terwijl zij voor het gebruik te velde onpraktisch zijn. Voor permanente installaties is de ozonisatie wel geschikt. Oxydeerende chemicaliën. Als oxydatiemiddelen zijn gebezigd kaliumpermanganaat, chloorgas en bleekpoeder (later caporit en chlooramin.) Oxydatie van kaliwater bleek hoe langer hoe meer een zee rbe- langrijk onderdeel van de zuivering te worden en daarom werd de bewerking met verschillende oxydatiemiddelen o. a. in het proefstation voor waterzuivering te Manggarai (Mr. Cornelis) door Mom aan een nader onderzoek onderworpen. Kaliumpermanganaat wordt bij de waterzuivering gebruikt voor de verwijdering van mangaan en ook als reuk- en smaakcorrigens. In de laatste functie werd het vooral door Houston te Londen met vrucht toegepast. Chloor en chloorverbindingen (bleekpoeder, caporit en chloora min) zijn de sterilisatiemiddelen bij uitnemendheid. Voor groote waterleidingbedrijven staat hierbij het vloeibaar chloor vooraan, voor kleinere bedrijven het caporit. Chloor in dezen of genen vorm wordt meestal toegevoegd na de coagulatie en filtratie. Bit de proeven met kaliumpermanganaat werd begonnen met een dosis van 1 /4 mgr. per liter. Deze bleek altijd grif opgenomen te worden, waarbij de violette kleur in minder dan 2 uur v6r~ dween. Vervolgens werd de dosis verhoogd tot 1 en daarna tot 2 mgr. per liter. Dit bleek de maximale dosis te zijn om praktisch onder alle omstandigheden en weersgesteldheden in het daglicht volledige ontkleuring van het permanganaat binnen den tijd van 3 uren te krijgen, in het door het snelfilter gefiltreerde water was bij deze dosis mangaan steeds afwezig, het bleef in het be- zinkingsbassin of op het filter als manganihydroxyde achter.^ Bij grootere dosis dan 2 mgr. per liter bleef bij regenachtig weer of bedekte lucht de kleur langer dan 3 uur, soms tot 8 uur bestaan. Bij toepassing van kaliumpermanganaat moet de dosis zoo genomen worden, dat geen onontleed kaliumpermanganaat in het gefiltreerde water overblijft, omdat het anders aanleiding geeft tot afzettingen van mangaanoxyden in het buizennet en vlekken in het waschgoed. Het kaliumpermanganaat bleek bij de toelaatbare dosis van 2 mgr. per liter een voortreffelijk middel ter bevordering van de coagulatie en is derhalve een besparing voor het verbruik aan aluminiumsulfaat. Het wordt toegepast bij enkele watervoorzie ningen op ondernemingen in West-Java, waar kaliwater van onge veer dezelfde samenstelling als het Tjiliwongwater gezuiverd wordt, 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 75