Kaliumpermanganaat heeft zich doen gelden als een gunstige factor in het bedrijf. Chloor- en caporittoevoeging werken in dezelfde mate gunstig op de coagulatie. Zij zijn in nagenoeg dezelfde verhouding werk zaam als het kaliumpermanganaat. Een hoeveelheid van 2 mgr. chloor en 3 mgr. caporit, die aan elkaar aequivalent zijn, gaven ongeveer hetzelfde oxydatieverloop als 2 mgr. kaliumpermanganaat <per liter). Caporit is een praeparaat van Griesheim Electron. Het is een cal- ciumhypochloriet met een „actief" chloorgehalte van circa 70 pCt. Het is in tegenstelling met de reeds lang bekende chloorkalk (bij product van het sodaproces van Leblanc) met een actief chloorge halte van 30-33 pCt. (soms slechts 25 pCt.), stabieler en kan lang durig bewaard worden zonder dat het belangrijk verandert. Het is in chemisch en physiologisch opzicht praktisch even actief als vloei baar chloor en kan in vele gevallen met succes het laatst genoemde vervangen. In de tropen loopt het actief chloorgehalte van caporit in de eerste zes maanden tot 3/4 terug en blijft dan vrijwel constant. Chloorgas zelf wordt ook veelvuldig gebruikt. Het wordt in den handel gebracht in stalen cylinders met een inhoud van 34 liter, bevatten ca 45 kg. chloor onder een druk van ca 9 atmospheeren bij een temperatuur van 28 tot 30°C. In de laatste jaren worden verschillende gepatenteerde chloor- apparaten voor de zuivering van water (bijv. voor fabrieken) aan de markt gebracht, o. a. het patent van Ornstein (Vertegenwoor digerN. V. Technisch Bureau v/h Kaumanns en Co, den Haag- Bandoeng). Reeds jaren hebben de Amerikanen chloor gebruikt voor hun drinkwaterzuivering, zoowel vrij als gebonden. In 1918 zuiverden meer dan duizend Amerikaansche steden hun water door middel van chloorkalk. Van wege de doseering is het gebruik van chloor kalk niet eenvoudig te noemen. Voegt men te weinig toe dan is de zuivering onvolledig, voegt men te veel toe dan krijgt het water een onaangenamen chloorsmaak en -reuk. Bij een verdunning van 1 500.000 wordt door de meeste menschen de chloorsmaak nog waargenomen, bij verwarming komt dit nog sterker naar voren. Voor vredesdoeleinden is dit natuurlijk een groot bezwaar, omdat het publiek spoedig tegenzin krijgt in het gebruik van gechloreerd waterte velde is dit van minder belang. De hoeveelheid chloor, die gebruikt moet worden is afhankelijk van het aantal bacteriën en de hoeveelheid organische stof in het water. Proeven hebben aangetoond, dat de gevormde zuurstof in statu nascendi volgens de vergelijking Cl2 H20 2 HC1 O in de eerste plaats gebruikt wordt voor de oxydatie van de in het water voorkomende organische stoffen en dat de rest van de zuurstof 506

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 76