de bacteriën vernietigt, waarbij de pathogene bacteriën het allereerst ten gronde gaan. Bij oppervlaktewater verandert de mate van ver ontreiniging met organische stoffen en bacteriën voortdurend en moet dus ook de hoeveelheid chloor daarmede in overeenstem ming blijven. Bij permanente installaties is dit alles geen bezwaar, daar deskundige telkens het water kunnen onderzoeken Ook voor troepen achter het front, in bivakken en kantonnementen zijn deze bezwaren te overkomen met de hulp van deskundigen, echter niet bij de troepen in de gevechtslinie, bij patrouilles en den enkelen man. Hoe langer men chloor of -verbindingen kan laten inwerken des te geringer hoeveel heden heeft men er van noodig. Achter het front, waar men voldoende over tijd kan beschikken, kan men lang van te voren het water zuiveren en kan met min der chloor of chloorverbinding volstaan worden, dan wanneer de enkele man zijn drinkwater daarmede moet reinigen. Proeven met Elbe-water, waarin 3080 kiemen per cm3, toonden aan dat 2 tot 3 gram chloorkalk per M3. water noodig waren om met een inwerkingsduur van 4 uren het water steriel te maken. Vrij algemeen is gebleken, dat 3 gram chloorkalk per M3. vol doende is om normaal oppervlaktewater bacterievrij te maken bij voldoend lange inwerking. Wil men de desinfecteerende werking versterken en den duur van inwerken verkorten en tegelijk den slechten smaak wegnemen, dan voegt men per M3. één gram waterstofsuperoxyde toe. Voegt men hiervan meer toe, dan bemerkt men spoedig den metallischen smaak er van. De toevoeging moet geschieden wanneer de chloorkalk de meeste bacteriën reeds heeft vernietigd. De chloorkalkmethode is in den wereld-oorlog veelvuldig toe gepast. De Engelschen en Amerikanen hebben ook gebruik gemaakt van chloorgas. Talrijke proefnemingen hebben de bijzondere steri- liseerende werking van dit gas bewezen. Een hoeveelheid van 0.2—0.3 mgr. per liter is voldoende om verontreinigd water prac- tisch steriel te maken. Juist omdat de hoeveelheid chloor zoo gering is en daardoor ook het gevormd zoutzuur komen klachten over bijsmaak of onaangenamen reuk veel minder voor dan bij chloorkalk. Een voordeel is bovendien, dat men de doseering veel beter in de hand heeft. Bij het Amerikaansche leger had men mobiele chloorinstallaties. In Frankrijk paste men Eau de Javelle toe als desinfectans. Ook hiervan hangt de doseering samen met het aantal bacteriën en de hoeveelheid organische stof. Volgens Hiinermann worden door toevoeging van een hoeveelheid Eau de Javelle overeenkomende met 0.4 gr. werkzaam chloor per liter alle in het water voorko mende typhus- en colibacillen binnen 10 minuten gedood, Chlooramin is in den wereldoorlog niet gebruikt. Het product is eerst later in zwang gekomen. 507

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 77