Chlooramin Heyden is p-toluolsulfon-chlooramide natrium. Het is een wit, kristallijn poeder, dat oorspronkelijk een chloorge- halte had van 12.6 pCt. In de laatste jaren is dit chloorgehalte opgevoerd tot ca 25 pCt. Voor het vraagstuk der chloordesin- fectie van drinkwater is, wat de chloor-substitutieproducten van NH2 betreft, in de eerste plaats van belang het monochlooramin NH2 Cl ook wel kortweg chlooramin of aminchloride genoemd, dat evenwel niet verward moet worden met het in den handel voorkomend en hierboven aangehaald chlooramin, ook wel genoemd mianin. De desinsfectie met chlooramin heeft bepaalde voordeelen boven de chloordesinfectie, speciaal wanneer de laatste aanleiding geeft tot het optreden van een hinderlijken reuk of smaak door de inwerking van het chloor op sommige bestanddeelen van het water. In dergelijke gevallen kan dikwijls met succes chlooramin gebruikt worden. Men kan chlooramin bereiden volgens Race door een 0.5 pCt. oplossing van amonia en een verdunde hypochlorietoplos- sing met 0.5 pCt. werkzaam chloor in de juiste verhoudingen (1 vol. NH3-oplossing op 4.2 vol. hypochlorietoplossing) onder goede, doch kortstondige menging bij elkaar te laten loopen, waarna men de verkregen oplossing van NH2C1 laat toestroomen bij het te behandelen water. Uit proeven is gebleken, dat bij gebruik van chlooramin als desinfectiemiddel het criterium voor betrouwbaarheid totaal anders gesteld moet worden als bij chloor of hypochloriet het geval is. Het blijkt namelijk, dat het chlooramin belangrijk langzamer desin- fecteerend werkt. Dit is te zien uit de volgende tabel van Holwerda Werkzaam chloor per liter desinfectietijd indien aanwezig als hypochloriet desinfectietijd indien aanwezig als chlooramin 0.05 mgr. 30 min. 10 uur 0.1 mgr. 10 min. ca 6 uur 0.2 mgr. 3 min. ca 4 uur 0.5 mgr. ca 1.5 uur 1 mgr. ca 45 min. 2 mgr. ca 30 min. Ten onrechte wordt dikwijls beweerd, dat de desinfecteerende werking van chlooramin grooter is dan van chloor. Deze onjuiste voorstelling komt hieruit voort, dat er minder chlooramine gebonden wordt door de in het water aanwezige organische bestanddeelen, waardoor soms bij langen inwerkingstijd bij desinfectie met chlooramine met een kleinere chloordosis kan worden volstaan, 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 78