2e. De tijd benoodigd voor de sterilisatie moet zoo kort mogelijk zijn, 3e. De uitvoering moet eenvoudig zijn. Een ideaal middel zou geweest zijn een praeparaat, dat onmid dellijk een goed drinkwater verschaft, zonder toevoeging van antichloor. De middelen in den wereldoorlog gebruikt eischten nog altijd een minimum inwerkingstijd van 10 minuten. Duitscheleger. Bij dit leger waren aanvankelijk slechts mechanische en thermische reinigingsmethoden in gebruik. Alleen bij zeer sterke verontreiniging veroorloofden de voorschriften de toevoeging van geringe hoeveelheden aluin Tijdens den oorlog zag men echter in, dat het volstrekt nood zakelijk was ook voor den enkelen man zuiveringsmiddelen te bezitten en hierbij was men aangewezen op chemicaliën. De kleur- stoffenfabrieken van Bayer Co gelukte het een bestendig calciumhypochloriet te bereiden met een zeer hoog chloorgehalte. Zij brachten pakketten in den handel bestemd voor het gebruik door den enkelen man. Deze pakketten zijn veelvuldig gebruikt. Elk pakket bevatte 10 kleurlooze en 10 bruine buisjes. De kleur- looze bevatten „Desazon" en de bruine „ortizon". Het eerste was een zeer werkzame en bestendige chloorverbinding, het tweede vast en zeer houdbaar waterstofsuperoxydcarbamide met 30 pCt. H2 02 als antichloor. Proeven hebben aangetoond, dat na 8 maanden slechts 1 pCt. van het werkzame chloor van het desazon verloren was gegaan. Voor sterilisatie van 1 liter was één kleurloos en één bruinkleurig buisje noodig. Het eerste buisje hield in 0,2 gram, 70 pCt. calciumhy- pochlorietbevattend desazon (dat is ca 140 mgr. werkzaam chloor). Waar bij de centrale watervoorziening volstaan kan worden met 1 mgr. werkzaam chloor per liter, heeft men hier een belangrijke overmaat, wat de snelle desinfectie ten goede komt. De behandeling door den soldaat was als volgt In de met water gevulde veldflesch werd de inhoud van het eerste buisje gestort, goed omgeroerd, 10 minuten gewacht en vervol gens de inhoud van het tweede buisje toegevoegd, waarna het water na 2 minuten drinkbaar was. De kosten waren gering en met één pakje kon 10 liter water gesteriliseerd worden. Engelsch leger. Voor dit leger heeft men gezocht naar stoffen, die toevoeging van antichloor overbodig maakten. Het resultaat was „halazon", d. i. p.-sulfodichlooramidobenzoëzuur. Proeven toonden aan, dat een concentratie van 1 300.000 vol doende was om water, waarin colibacillen voorkwamen, binnen 30 minuten bacterievrij te maken. Bij deze concentratie is de stof even waar te nemen aan den smaak, maar toch is het water zeer goed drinkbaar. Een voordeel boven de meeste hypochlorieten is, 510

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 80