dat het actieve chloor minder snel verbruikt wordt, zoodat het langer kan inwerken voor desinfectie. Het halazon wordt in tabletten van 100 mgr., bevattende 4 pCt, halazon, 4 pCt. natriumcarbonaat en 92 pCt. zuiver keukenzout in den handel gebracht. Deze hoeveelheid is voldoende om 1 liter water binnen 30 minuten bacterievrij te maken. Is de onzuiverheid van het water zeer groot, dat voegt men een tweede tablet toe. Gebleken is, dat de tabletten stabiel en na twee maanden niet veranderd zijn. Een ander praeparaat, dat door de Engelschen veel gebruikt is geworden, en ook in tabletvorm gedistribueerd werd, bestond uit natriumbisulfaat, citroenzuur en saccharine. Per veldflesch moest men 2 tabletten toevoegen, daarna 3-4 minuten schudden en dan een half uur laten staan. Met deze methode kreeg men ook bac terievrij water. Fransche leger. In Frankrijk gebruikte men sneller wer kende stoffen. Twee ledige patroonhulzen werden bodem aan bodem gesoldeerd en de beide helften met aluminiumstoppen afgesloten, welke stoppen tevens als maat dienden. In de eene huls werd gebracht een mengsel van 50 dl. kaliumper- manganaat op 30 dl. natriumsulfaat (watervrij) en 20 dl. calciumcar- bonaat, in de andere huls een mengsel van 35 dl. natriumhyposulfiet op 35 dl. natriumsulfaat en 30 dl. calciumcarbonaat. Voor de sterilisatie van den inhoud van een veldflesch werd achtereenvol gens een stop vol uit beide hulzen toegevoegd, waarna het water „terstond" voor het gebruik geschikt was. Beide hulsvullingen waren in totaal voldoende voor 40-50 liter water. Nog tal van andere hulpmiddelen bestaan om water te zuiveren en enkele heeft men ook te velde toegepast, doch op den duur bleken deze niet allen te voldoen, terwijl sommige ook scha delijk voor de gezondheid waren bij langdurig voortgezet gebruik. Een bezwaar van alle chemische desinfectiemiddelen is, dat zij niet in korten tijd doordringen in de grootere deeltjes, die in het water zweven, zoodat de zich daarin bevindende bacteriën niet vernietigd worden. Daarom is het bij al deze methoden een eerste gebod, dat het water vrij moet zijn van zwevend vuil; het water moet vóór de sterili satie steeds gefiltreerd worden door een lap. Hoewel filtreeren niet altijd mogelijk zal zijn en vooral de enkele man te velde daarvoor niet het noodige materiaal bij zich zal hebben, is het toch in alle gevallen beter met chemicaliën behan deld water te drinken dan het ruwe water. Door de chemicaliën worden de bateriën toch zeker voor het overgrootste gedeelte vernietigd, zoodat de kans op infectie ook belangrijk kleiner wordt. De gunstige resultaten van de waterzuivering in den wereld oorlog zijn ook niet uitgebleven, zooals aan den aanvang reeds :met cijfers werd aangetoond. 511

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 81