chloordosis boven 0.6 mgr. per liter is nog een extra chloorreuk merkbaar. De Europeesche en Amerikaansche literatuur over deze verschijn selen spreken voornamelijk van een zoogenaamden „iodoform smaak". In vele gevallen vindt deze smaak zijn oorzaak in een sterken algengroei in het ruwe water. Deze oorzaak kan men weg nemen door aan het ruwe water kopersulfaat toe te voegen. De middelen, die te baat genomen moeten worden, als de iodoformsmaak er eenmaal is en die praktisch bruikbaar zijn gebleken, zijn: overchloreeren, gevolgd door toevoeging van anti- chloor, behandeling met kaliumpermanganaat gelijktijdig met het doseeren van het chloor. Door een dosis chloor te geven van ca 2 mgr. per liter wordt de stof, die de iodoformsmaak veroorzaakt, gedestrueerd en wan neer dan de nog aanwezige overmaat chloor wordt weggenomen met zwaveldioxyde of natriumsulfiet e. d. dan wordt een volkomen smakeloos water verkregen. In de meeste gevallen hielp deze be werking bij de Londensche waterleiding voldoende (Houston). Voor de bepaling van de hoeveelheid werkzaam chloor heeft men te velde een praktische methode noodig. Zulk een methode is de zg. Horrock's test. Deze methode werd in den wereld oorlog gebruikt voor bleekpoeder, voor caporit moest ik deze methode iets omwerken. Voor de bepaling zijn benoodigd le. zes witte geëmailleerde maten van 2 liter inhoud, 2e. een aan de buitenzijde zwart geëmailleerde of gelakte maat van 2 liter inhoud, 3e. een paar maatjes, waarmede een bepaalde hoeveelheid caporit afgemeten kan worden, 4e. eenige roerstaven, 5e. een pipet, waarvan de uitvloeiopening zoó groot is, dat 20 druppels water juist 1 gram wegen, 6e. een indicator. Als indicator werd gebruikt zinkiodidestijfsel, welke langer houd baar zijn dan ioodkalistijfsel. Voor het aantoonen van een over maat chloor waren zes druppels van de indicator per 2 liter noodig. Het bleek echter, dat bij het gebruik van caporit minstens 3 cm3, noodig waren. Verder is gebleken, dat de zinkiodidestijfsel hier in de tropen evenmin houdbaar is. In de zwarte maat wordt een bepaalde hoeveelheid caporit, afgemeten met het maatje, gestort en afgewreven met 500 cm3, van het te onderzoeken water. In de zes witte maten wordt in ieder een halve liter te onderzoeken water gedaan. Bij de le maat wordt aan dat water 1 druppel van de caporitoplossing uit de zwarte 513 BEPALING VAN DE CAPORIT (CHLOOR) DOSIS.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 83