maat met de pipet gevoegd, bij de 2e witte maat 2 druppels, bij de 3e drie druppels, enz. Hierna wordt flink omgeroerd met de roerstaven en een half uur met rust gelaten. Vervolgens wordt bij iedere witte maat de indecator gevoegd. De maat, waarin het water een blauwe kleur aanneemt, bevat dan een overmaat chloor. Nemen wij aan, dat de 4e maat (en dus van zelfsprekend ook de 5e en 6e maat) blauw gekleurd water heeft, dan wil dat zeggen, dat in die maat 1 per millioen chloor in overmaat aanwezig is. Voor de ontsmetting van 5000 liter water heeft men dan 4 maal de hoeveelheid caporit noodig, die oorspronkelijk in de zwarte maat opgelost werd. Is de 6e maat nog niet gekleurd, dan wordt de proef overge daan door in de zwarte maat 2, 3, 4 enz. maal zooveel caporit op te lossen. Deze methode is zeer eenvoudig en heeft het voordeel, dat men de sterkte van het desinfectiemiddel (bleekpoeder, caporit) niet behoeft te kennen. De gebruikte hoeveelheid bleekproder of caporit is geen maat staf voor de besmetting, want de organische stoffen spelen immers daarbij ook een rol. De proef toont aan hoeveel bleekpoeder of caporit men aan het water moet toevoegen om een overmaat werkzaam chloor te krijgen. Hoelang de chloorverbinding moet inwerken hangt af van de hoeveelheid werkzaam chloor, die in overmaat aanwezig is. Hoe meer chloorverbinding, des te korter de tijd van inwerking. Heeft men volgens deze methode bepaald hoeveel desinfectie middel aan het ruwe water toegevoegd moet worden en is er na de desinfectie nog vrij chloor over, dan moet dit weggenomen worden met antichloor. Deze methode is alleen door deskundigen toe te passen. Een bezwaar is, dat een verdunning van 2—2 millioen vrij chloor zoolang op het water moet inwerken alvorens het water voor de consumptie geschikt is. Daarbij moet na het toevoegen van chloor kalk of caporit aan een groote hoeveelheid water geducht geroerd worden wil de hoeveelheid chloorkalk of caporit gelijkmatig over de watermassa verdeeld worden. Men kan dit voorkomen door in het reservoir eerst de chloorkalk of caporit vermengd met weinig water te doen en vervolgens het ruwe water. Aangegeven wordt, dat wanneer gedurende 5 uren in het water '/2 per millioen werkzaam chloor aanwezig is, het water voldoende gedesinfecteerd is. Wanneer water echter vervoerd wordt in tanks moet meer toegevoegd worden. Daarom wordt het raadzaam geoordeeld een grootere overmaat bijv. 2 per millioen toe te voegen en dit gedurende ll2 uur te laten inwerken. Het is gebleken, dat wanneer water zich in tanks bevindt, een gehalte aan werk zaam chloor van 2 per millioen terugloopt tot ca 'ƒ2 per millioen door allerlei omstandigheden. 514

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 84