Smaak en reuk van het behandelde water zijn direct na de be handeling goed. Het water wordt ook, zoover zulks bekend is geworden, door de manschappen zonder tegenzin gedronken. Volgens Mom is de afname van het kiemgetal bij een chloor- dosis van 0.5 mgr. Cl per liter bij een inwerkingstijd van 1 uur88 pCt. 2 uur90 pCt. 4 uur91 pCt. 7 uur91 pCt, Ten opzichte van de coligroep is een inwerkingstijd van langer dan 1 uur overbodig. Het water behoeft ook niet bepaald steriel te zijn. Hoofdzaak is, dat pathogene bacteriën niet meer voorko men en nu is het bekend, dat wanneer het kiemgetal zoodanig afneemt, dat geen colibacillen meer aanwezig zijn, ook de patho gene vernietigd zijn. Gartner zegt hierover „Man muss sich iiberlegen, ob es wirklich notwendig ist, all und jedes im Wasser befindliche Bakterium zu vernichten, urn einer durch infiziertes Wasser entstandenen und fortgeführten oder drohenden Epidemie entgegenzutreten, oder ob man für die Praxis mit einer starken Keimverminderung auskommen kann. Die Sandfiltration lehrt, dass ein Oberflachenwasser bereits ge- nügend von Krankheitskeimen befreit ist, wenn die Zahl seiner Baterien bis auf 100 im Kubikzentimeter zurückgegangen ist. Mehr brauchte man also auch vom Chlor nicht zu verlangen, obschon es tatsachlich mehr leistet. In einem Punkte ist allerdings, die Filtration den Sterilisations- methoden iiberlegen, in sofern namlich, als durch sie die „Kltimpchen" mit den ihnen anhaftenden Bakterien beseitigt werden, wahrend gerade dies bei der Sterilisation am wenigsten getroffen werden. Man mag daher an die Sterilisation, etwas höhere Anforderungen stellen als an die Filtration aber man sol! nicht übertreiben. Wird das Wasser vorfiltriert, so braucht man kleine höhere Anforderung zu stellen, dann entweder werden die „Klümpchen" in den Vorfiltern zurückgehalten oder sie werden zerrieben". Uit proeven in het Militair Geneeskundig Laboratorium te Wel tevreden is gebleken, dat door aan een petroleumblik, gevuld met door watten gefiltreerd Tjiliwongwater, met een kiemgehalte van ca 8.000 en een positieve Eijkman met 1/100 cm3, en meer, 1 gram caporit toe te voegen, flink om te roeren, 15 min. te laten staan en ten slotte 1 gram natriumbisulfiet toe te voegen water verkre gen wordt met een kiemgehalte van 17 en een negatieve Eijkman in 100 cm3. Het kiemgehalte was derhalve in 15 min. ca 99,8 pCt. af genomen. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 87