Men tracht dit wel te verhelpen door toevoeging van dubbel- koolzure soda, soms zelf soda, doch bij lang voortgezet gebruik schijnt dit aanleiding tot buikklachten te geven. 6e. het water neemt bij lang staan een gele kleur aan en krijgt een zwavelsmaak. Wordt aan gedestilleerd water caporit en na- triumbisulfiet toevoegd, dan treden gele kleur en zwavelsmaak bij staan op door de vorming van zwavelverbindingen. 7e. wanneer antichloor toegevoegd is houdt de desinfecteerende werking van het caporit op. Bovendien moet in gedachte gehouden worden de reeds ge noemde veronderstelling, dat het gevormd natriumsulfaat bij lang durig gebruik darmstoornissen kan veroorzaken. Hiertegenover staat evenwel de meening van Gartner, die zegt: „Eine Gesundheits- schadigung durch das freie chlor oder durch Natriumsulfat (Glau- bersalz) ist absolut nicht, auch nicht bei langerem Gebrauch nicht zu fürchten dazu sind die aufgenommenen Mengen viel zu klein". Of dus de waargenomen darmstoornissen op rekening van het natriumsulfaat gesteld worden in een groote vraag, mogelijk hiel den zij verband met andere omstandigheden of sprak overgevoe ligheid voor natriumsulfaat een woordje mee. In het chlooramin hebben wij nu een stof, die alle bezwaren ondervangt en die bovendien nog voordeelen boven het caporit biedt. „Chloramin Heyden" (paratoluolsulfonchlooramide natrium) is een wit, kristallijn poeder van constante samenstelling, onbegrensd houdbaar, gemakkelijk oplosbaar in water met bijna neutrale reactie. De werking er van komt overeen met ca 25 pCt. actief chloor. De desinfecteerende werking berust minder op het afsplitsen van chloor, dan wel op het vrijkomen van zuurstof in statu nascendi. Voor desinfectie van drinkwater geeft de fabrikant op, dat 5 mgr. (wordt in den handel gebracht als hydrosepttabletten) noodig is voor de zuivering van 1 liter water in '/2 uur. Voor snellere desinfectie heeft men echter meer noodig, zooals wij zullen zien. Warme chlooraminoplossingen werken sneller en intensiever dan koude. In den handel wordt ook gebracht ruw-chlooramin, waar van de werking 4/5 van het zuivere is (ca 20 pCt. actief chloor) de prijs daarvan is beduidend lager. Oplossingen van chlooramine moeten tegen het licht beschut bewaard worden. De Chlooraminedosis. Reeds hiervoren hebben wij gezien, dat volgens Holwerda chlooramine overeenkomende met 2 mgr. actief chloor per liter denzelfden desinfectietijd noodig had als caporit met 0.05 mgr. actief chloor (30 min.). Verder was gezegd, dat de desinfecteerende werking van chloora mine belangrijk kleiner is dan die van caporit en dat hetschijn- 519 ZUIVERING VAN WATER MET CHLOORAMINE.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 89