Een afzonderlijk bevel is een bevel, dat bestemd is. voor de commandanten van een of eenige der tot een bepaald' commando behoorende onderdeden. b. Een volledig bevel is een bevel, dat een uit te voeren tactische handeling (aanval, marsch, verpleging) in haren vollen omvang voorschijft. Een gedeeltelijk bevel is een bevel, dat slechts een gedeelte van een uit te voeren handeling voorschrijft, met de be doeling, om door volgende gedeeltelijke bevelen ten slotte tot eene volledige omschrijving te komen. Deze soort bevelen komt nog al eens voor, als de tijd ontbreekt om een volledig bevel uit te geven, en men dan volstaat met in volgorde van urgentie het bevel in gedeelten uit te geven. Aanbeveling verdienen zij niet, omdat de redacteur der bevelen slechts al te gauw het overzicht verliest over wat hij in 't geheel moet bevelen, en wat hij al reeds bevolen heeft. Wij zouden bijna zeggen „als afschrikkend voorbeeld'' mogen wij wel verwijzen naar de gedeeltelijke, algemeene en afzonder lijke bevelen, welke (zie Bijlage 1) de commandant der 55 divisie op 5 Sept. n. a. v. het divisiegroepsbevel heeft doen uitgaan ons oordeel over die serie bevelen vindt de lezer in de genoemde Bij lage 1. c. Onderscheid tusschen bevelen aan de wapens en bevelenaandediensten. Wij vangen aan met de taak der diensten even aan te geven De diensten verzorgen de behoeften der troepen. Deze behoeften zijn te scheiden in dagelijks wederkeerende behoeften en wissel vallige behoeften. Onder de dagelijks wederkeerende behoeften vallen o. m.aanvoer van verplegingsbehoeften, van een kleine hoeveelheid munitie, kleeding en uitrusting, afvoer van zieken en 438 Zie de voorbeelden in de Bijlage 1 Oeneraal Joffre noemt zijn beroemd bevel No. 6 een algemeen bevel, omdat hij het aan al zijn legercommandanten doet toekomen. (Weliswaar zijn in hoofde niet alle legercommandanten genoemd, doch die opsomming is ook geen adreslijst, maar eene mededeeling, wie het bevel telegrafisch moeten ontvangen). Zoo is ook het bevel No. 13 van Oeneraal De Lamaze een alge meen bevel, omdat hij zich tot alle ondergroepen richt: 55 Div., 56 Div., Brig. Mar., Brig. Gillet, Korpsart. Daarentegen is het bevel van Gallieni, No. 17, een afzonderlijk bevel omdat hij zich daarin richt tot een deel der troepen van het Camp Retranché, nl het Vie Leger. Maar op 5 September te 9 h. 15 richt hij zich weder met een algemeen bevel tot de resteerende troepen van Parijs, dieru Vie Leger weder zelfstandig is geworden inderdaad alle tot het Camp Retranché behoorende troepen uitmaken. (Dit laatste bevel komt niet in de Bijlage 1 voor).

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 8