baar grooter desinfecteerend vermogen toe te schrijven is aan het feit, dat chlooramine minder gebonden wordt door de in het water aanwezige organische stoffen, waardoor soms bij langeren in- werkingstijd met een kleinere chloordosis kan worden volstaan. Voor het ontsmetten van flesschen, waarin melk was geweest, ging van Gelder de desinfecteerende werking van chlooramine na. Na schoonmaken met zeepoplossing en na spoelen met een 2pCt.-ige ruw-chlooramineopiossing bevatten de melkflesschen nog rijkelijk bacteriën, terwijl na eenzelfde bewerking met een 0.2pCt.-ige caporitoplossing de flesschen practisch steriel bleken te zijn. Holwerda kwam tot de conclusie, dat een hoeveelheid chloora mine overeenkomende met 2 mgr. werkzaam chloor een zeer snelle afsterving van colibacillen bewerkt. In de praktijk werd ook met een restconcentratie van 0.4 mgr. werkzaam chloor als NH Cl een goed resultaat bereikt. Bij een hoeveelheid chlooramine, overeenkomende met 2 mgr. werkzaam chloor per liter bleek, dat een inwerkingsduur van 10 min. niet steeds toereikend, 30 min. echter voldoende was. Voor de bepaling van de hoeveelheid chlooramine noodig om aan beschikbaar water toe te voegen voor de desinfectie, komt wederom de Horrocks' test in aanmerking. In de zwarte maat wordt een bepaalde hoeveelheid chlooramine in het te onderzoeken water opgelost en van deze oplossing aan de witte maten de noodige druppels toegevoegd. Om de overmaat chloor aan te toonen kan men wat vast kaliumiodide en eenige cm3, stijfseloplossing toe voegen. Deze stijfseloplossing wordt bereid van oplosbaar zetmeel De hoeveelheid chlooramine opgelost in de zwarte maat is voldoende voor de desinfectie van 500 liter water in 30 min. indien de eerste witte maat blauw gekleurd is. Als basis meent men 2 mgr. werk zaam chloor per liter. De chlooramine lost men eerst op in een zekere hoeveelheid water en voegt deze oplossing toe aan den watervoorraad of men voegt het ruwe water bij de geconcentreerde oplossing, wat een spoediger vermenging ten gevolge heeft. Deze desinfectie kan toegepast worden achter het front, in bi- vaks en kantonnementen onder deskundige leiding. Waar bij de zuivering van watervoorraden in tanks en reservoirs de factor tijd niet van belang is kan men de chlooramine langer laten inwerken. Hierbij komt het voordeel van de chlooramine boven caporit naar voren, want men heeft geen antichloor noodig, zoodat de chlooramine niet zooals de caporit wordt weggenomen. Tot de laatste druppel water in de tank blijft de chlooramine werkzaam. Voor een snelle desinfectie heeft men meer chlooramine noodig. Bij deze desinfectie is de pH ook van invloed. Met stijging van de pH vermindert het desinfecteerend vermogen. De pH van het 520

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 90