water moet na desinfectie ongeveer 7 zijn. Een lagere pH zou nog gunstiger werken en bekend is, dat het chloramine werk- zamer is, wanneer wat zuur (azijnzuur, citroenzuur, zoutzuur) toegevoegd wordt. Het poeder van chlooramine kan niet zonder meer tot tablet ten geperst worden. De tabletten zouden slechts zeer langzaam oplossen. In het Scheikundig Laboratorium werden door Dr. Tonn ta bletten geperst van het volgend mengsel0.2 gr. chlooramine, 0.2 gram dubbelkoolzure soda en 0.050 gr. atophaan (phenylchi- nolincarbonzuur). Worden de tabletten in water gebracht dan maakt het zwakke zuur koolzuur uit de dubbelkoolzure soda vrij, en dit gas doet de tabletten uiteenvallen. Zij lossen daarna spoedig ge heel helder in het water op. 1 tablet was bestemd voor de zuivering van 1 liter water. De tabletten werden in het Militair Geneeskundig Laboratorium beproefd en de werking er van vergeleken met caporit. Genomen werden 2 petroleumblikken gevuld met 20 liter door watten gefiltreerd Tjiliwoengwater. Het kiemgehalte van het ruwe water bedroeg 8.000. De Eijkman was 1/100 cm3, en meer positief. Een blik kreeg 1 gram caporit en na flink omroeren en 15 min. inwerkingstijd werd met 1 gram natriumbisulfiet gedechloreerd. Enkele minuten later werd een proefmonster genomen. Het tweede blik kreeg 1 gram (dat is 5 tabletten) chlooramine en na 15 min. werd zonder dechloratie eveneens een monster ge nomen. Het resultaat was Eijkman aantal kiemen Caporit in 100 cm3, geen gisting 17 Chlooramine in 5 cm3, positieve gisting ca 600 De conclusie was, dat bij deze proef duidelijk bleek, dat bij een gebruik van gelijke hoeveelheden desinfactans, chlooramine in zijn kiemdoodende werking ten achter stond. De tabletten waren echter bestemd voor 1 liter water, zoodat niet 5 maar 20 tabletten voor 20 liter water genomen moet worden. Vergelijken wij de chloorgehalten van de beide praeparaten, dan zien wij, dat 1 gram caporit met minimaal 50 pCt. actief chloor, overeenkomt met 2 gram chlooramine met 25 pCt. actief chloor. Er werden vervolgens proeven genomen met chlooramine alleen. Er werden in 4 liter kaliwater met een kiemgetal van ca 10.000 400 mgr. chlooramine gebracht, goed geschud en na 15 min. een monster genomen. Het kiemgetal was gedaald tot 187 en de Eijkman was in 20 cm3 en meer positief. Bij een^ derde proef werd 600 mgr. toegevoegd aan 4 liter water. Het kiemgetal van het water was 13.000 en daalde tot 62, de Eijkman was in 60 cm3, en meer positief. Geconcludeerd werd, dat voor een behoorlijke sterilisatie

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 91