van sterk verontreinigd water minstens 4—5 maal zooveel noodig is als van caporit. Dit stemt overeen met het feit, dat 20 tabletten in plaats van 5 tabletten aan een petroleumblik met water toegevoegd moeten worden. Voor alle zekerheid en vooral omdat de leek bij het gebruik zich niet angstvallig zal houden aan de 15 min. inwerkingstijd werden tabletten met 300 mgr. chlooramine geslagen. Het meng sel bestaat uit 0.3 gr. chlooramine, 0.3 gr. dnbbelkoolzure soda en 0.075 atophaan. Deze hoeveelheden zijn belangrijk meer dan 5 mgr. (hydrosept- tabletten) zooals de fabrikant opgeeft. De tabletten vallen zeer snel uiteen en lossen volkomen helder in water op. Het water wordt bij staan niet gekleurd, terwijl de smaak van het water door de toegevoegde stoffen niet beïnvloed wordt, ook niet bij staan. Het voordeel is ook hier, dat de chlooramine niet wordt weg genomen na de desinfectie en dus tot den laatsten druppel water in de veldflesch werkzaam blijft. Nagegaan werd of de toegevoegde stoffen de pH van het water beïnvloeden. De pH van het gedestilleerde water van het Schei kundig Laboratorium is 7, die van het leidingwater te Bandoeng 6.9. Na toevoeging van 1 tablet aan 1 liter water was de pH 7.3. De pH wordt dus niet belangrijk beïnvloed en waar het water in Ned. Indië in het algemeen een eenigszins zuur karakter heeft met een pH kleiner dan 7 zal de pHdoor toevoeging van de tabletten zelden grooter dan 7 worden. Voor een petroleumblik water heeft men 18-20 tabletten noodig. In het Scheikundig Laboratorium zijn ook tabletten geslagen be vattende 2.5 gram van het mengsel5 tabletten hiervan zijn noo dig voor één petroleumblik water. Voor de twee reservoirs (ieder 100 liter) van de filterwagens heeft men noodig 25 tabletten van 2.5 gram mengsel. Het water moet zoo mogelijk vóór de chloora- mine-toevoeging gefiltreerd worden, indien het zwevend vuil bevat. De tabletten worden door invloed van het licht iets geel tot lichtbruin gekleurd aan de buitenzijde. Zij kunnen afgeleverd wor den in tuben van bruinglas, doch zulks is niet strikt noodig, daar ze in de tasschen toch voldoende tegen het licht beschut zijn. De glazen tuben kunnen tegen het breken verpakt worden in bamboe- of houten kokertjes. Warmte heeft, zooals een proef leerde, geen invloed op de tabletten. Aantasting der veldflesschen. Nagegaan werd of de aluminium-veldflesschen door caporit of chlooramine aangetast worden. In twee veldflesschen werd water 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 92