volgens beide methoden gezuiverd. Na eenigen tijd staan werd het water van beide onderzocht op de aanwezigheid van lood en aluminium. Beide bleken afwezig te zijn. De veldflesschen worden door beide stoffen niet aangetast. De voordeelen van het chlooramine boven caporit zijn le. stopfleschjes en lepeltjes zijn overbodig, 2e. de buisjes met chlooraminetabletten nemen weinig ruimte in, 3e. de methode is geschikt voor den enkelen man, 4e. er is geen antichloormiddel noodig, 5e. het water heeft na de behandeling geen onaangenamen smaak en reuk; beide worden niet beïnvloed, 6e. het water wordt niet harder; eerder iets zachter, 7e. de desinfecteerende werking wordt niet afgebroken, de chloora mine blijft tot den laatsten druppel water werkzaam. De watervoorziening in oorlogstijd kan in verband met het voor gaande als volgt geschieden: 1. Achter het front 1. groote gemeenten met waterleiding. a. vervoer van leidingwater per spoor en langs de groote wegen naar troepenafdeelingen, bivaks, kantonnementen, b. meevoeren van leidingwater met filterwagens en veldfles- schen c. onderweg bijvullen van filterwagens en veldflesschen. Filter wagens water koken en theemaken öf zuiveren met chlooraminetabletten, 2. groote en kleine gemeenten zonder waterleiding, dessa's, kampongs, in het algemeen plaatsen waar troepen geruimen tijd gelegerd blijven. a. opstellen van drinkwaterinstallaties of zuiveren van water, opgeslagen in tanks, reservoirs, tonnen enz. Mechanische zuivering zandfiltratie, bacteriologische filters. Physische zuivering koken, Chemische zuivering. Kiaringsmethoden aluin, kalkmelk met koolzuur, ijzerclorideoplossing met sodaoplossing, Oxydeerende chemica liën kaliumpermanganaat, chloorgas, (bleekpoeder), caporit, chlooramine. b. vervoer per spoor of langs de groote wegen van in de legerplaatsen gezuiverd water naar troepenafdeelingen, bivaks, kantonnementen, c. meevoeren van dat water met filterwagens en veldflesschen. II. In de gevechtslinie, in tijdelijke bivaks, bij patrouilles en den enkelen man, zuiveren van ruw-water met chlooraminetabletten. 523 OVERZICHT.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 93