Het zal den lezer duidelijk zijn dat eeri aanval dwars op dén weg wanneer tenminste andere omstandigheden hiertoe niet dwin gen, in dit geval geen aanbeveling verdient. Ad 3. Met scherfbommen. Hiervoor geldt in hoofdzaak hetzelfde wat reeds onder Ad 1 is vermeld. In dit geval vallen, bij een aanval in de lengterichting van den weg, de bommen der buitenste toestellen naast het object. Wan neer de slagaanval dus alleen met scherfbommen wordt uitgevoerd, zullen de toestellen achter elkaar over (langs) den weg moeten vliegen, dan wel in formatie een aanval doen dwars op den weg. Deze laatste methode heeft het groote nadeel, dat elk toestel al zijn bommen gelijktijdig zal moeten afwerpen (groote maar plaat selijke uitwerking) dan wel, dat de aanval meerdere malen her haald moet worden, met alle nadeelen hieraan verbonden. Bij het vliegen langs den weg (dus den weg volgende) kan elk toestel bijvoorbeeld twaalf scherfbommen van 20 kg. met een zekere tusschenruimte, stuk voor stuk laten vallen, zoodat de colonne in hare geheele lengte wordt gebombardeerd. Bij het afwerpen van sc/zer/bommen loopt de vliegenier kans, zelf door een scherf getroffen te worden. Daarom worden deze bommen immer met een vertragingsbuis geworpen. De vertraging is bijv. 6 seconden, in welk tijdsverloop, den valtijd verwaar lozende, het vliegtuig ruim 300 m. verder is. Het aangevallen troepengedeelte heeft dus, na het vallen van een bom nog 6 seconden tijd zich te dekken, aan welk bezwaar, terwille van de eigen veiligheid, niet is te ontkomen. Verder is het de vraag of het „dekken" in dit korte tijdsverloop zal geluk ken, terwijl altijd de voertuigen enz., ongedekt blijven. In elk geval kan de mogelijkheid van dekking zoeken door het personeel niet worden ontkend, en zal het raadzaam zijn, den troep in dezen zin te oefenen. Ten slotte moge nog worden opgemerkt, dat het werpen van /nz)7zbommen op lage hoogte als recel ceen ?in heeft, daar hier- ige afwerphoogte i den grond,nog om springt z. g. at een slagaanval ddelen zal wor- zoowel de vóór- peciaal opdracht itgevoerd. 527

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 97