Een slagaanval kan worden uitgevoerd 1. Met de voormitrailleurs (bestuurder). 2. Met de achtermitrailleurs (waarnemer). 3. Met scherfbommen. (de mogelijkheid van het afwerpen van gas-, brand- en mogelijke andere soorten van bommen buiten beschouwing gelaten). Als regel zal de aanvaller een combinatie van twee der aan valsmiddelen, soms wel alle drie toepassen. Echter zullen deze aanvalsmiddelen afzonderlijk nader beschouwd worden, waarbij als doel zal worden aangenomen een troepencolonne op een (open) weg, terwijl de aanval wordt uitgevoerd door drie in formatie vliegende tweezitters. Ad 1. Met de voormitrailleurs. Aanvallen in de lengterichting van den weg is nutteloos, wanneer de V-formatie der vliegtuigen gehandhaafd blijft. Immers zullen dan de buitenste toestellen, welke links en rechts van den weg vliegen, geen doelen vinden. Dus zullen de toestellen in dat getal achter elkaar moeten vlie gen, waardoor het voordeel der verrassing voor de beide laatste vliegtuigen verloren is. Bovendien vliegen deze toestellen in de „remous" van hun voorganger, wat het richten bemoeilijkt. Deze aanvalswijze heeft echter het voordeel, dat, theoretisch althans, de colonne over hare geheele lengte bevuurd kan worden. Houdt men aan de V-formatie vast, dan zal de aanval dwars op den weg moeten geschieden. Slechts het colonnegedeelte, ter breedte van het front der vliegtuigen, kan onder vuur worden geno men. Weliswaar kan deze aanval eenige malen herhaald worden, maar het voordeel der verrassing bestaat bij den tweeden aanval niet meer en het personeel zal zich gedekt hebben. Het herhalen van den aanval zal dus alleen nut hebben bij het aanvallen op voertuigen, bespannen Artillerie enz. waarvoor dekking zoeken onmogelijk is. Tevens zal het gevaar voor den aanvaller bij eiken volgenden aanval stijgen (De menschen zijn van hun schrik beko men, bevelen worden weder gehoord en opgevolgd, mitrailleurs worden in stelling gebracht). RECTIFICATIE. De laatste alinea op bladzijde 526 van het I. M. T. Juni-nummer No. 6 van 1932 behoort als volgt gelezen te worden: De vliegtuigen kunnen in V-formatie in de lengterichting van den weg vliegen, de beide buitenste toestellen vuren met de toren mitrailleurs, het toestel dat over den weg vliegt gebruikt de bodem mitrailleur (wat technisch niet zoo makkelijk zal zijn). Echter kan de colonne en thans ook praktisch over hare geheele lengte, van drie zijden onder vuur worden genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 98