enkele gewonden, van emballage, defecte kleeding en schoenen, aan- en afvoer van veldpost, het geheel nauw verbonden met een scherp omschreven transportdienst. De wisselvallige behoef ten ontstaan doordat de troepen in gevecht komen, met als ge volg sterk verhoogde munitieaanvoer, sterk toenemende afvoer van gewonden, aanvulling van geleden verliezen en van bescha digd of verloren gegaan materieel, afvoer en verpleging van krijgs gevangenen, e. d. m. Deze wisselvallige behoeften zijn evenals de dagelijks wederkeerende v. w. b. het tijdstip van benoodigd zijn, vrij nauwkeurig vast te stellen, en goeddeels onafhankelijk van 's vijands actie. Dit laatste leidt er reeds toe om de taak der diensten te schei den van die der troepen. Nemen wij nu eens als voorbeeld een marsch, dan is er veel voor te zeggen om den marsch der troepen eerst te regelen, en daarna de taak der diensten te gelasten. Deze laatste toch wordt beheerscht door aan- en afvoer, door de bewegingen van trein- colonnes en parken. Troepen en diensten kunnen elkaar gedu rende de uitvoering hunner operatiën zeer goed missen, hebben zelfs voordeel van tijdelijk gescheiden zijn. Daarom zal men bij de groote eenheden (veldleger) steeds de bevelen voor de wapens scheiden van die van de diensten. Voor de kleinere eenheden (divisie, detachement) dringt dit minder, omdat de regeling der diensten daarbij minder om het lijf heeft. Laten wij hieraan nog toevoegen, dat de treinen, welke de orga nen der diensten vormen, wel voor het meerendeel gemotoriseerd zijn, en hunne marschregeling al vanzelf afzonderlijk dient plaats te hebben. d. Een b ij zonder bevel is een bevel, dat een enkel, be grensd gedeelte van een bevelstaak uitvoering behandelt. Bijzondere bevelen zijn b.v. artillerie-bevelen, verbindingsbe velen, verplegingsbevelen, genees kundige bevelen, bevelen voor de luchtstrijdkrachten, bevelen voor verkenningen. Dit soort bevelen gaat dus uit, als niet alleen de omschrijving van de te verrichten taak van een bepaald onderdeel zeer uitvoerig moet zijn, maar ook als de overige onderdeelen een dergelijke de tailbeschrijving van dat gedeelte niet noodig hebben. 439 In de Bijlage 1 komen geen „Bevelen voor de Diensten" voor, omdat in het gekozen voorbeeld slechts sprake was van een korten marsch buiten 's vijands bereik, zoodat alle treinen en parken tot nader order op de oude standplaatsen bleven. Als voorbeelden voor „Bevelen voor de Diensten" verwijzen wij naar I. K. V. No. 75, blz. 167; dit „Veldlegerbevel voorde Diensten", wordt in dit geval vanwege zijn omvang (zie blz. 181) öök weder in den vorm van een „Divisiebevel voor de Diensten" over genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 9