5e Brigade trés éprouvée (Neufchateau). 12 C. A. bonne situation matérielle et morale (luchtstoot). 17 C. A. 33e Division aperdutoute son artillerie moins 3 caissonsles relations du gé- néral commandant ce C. A. avec sa 33e Div. est coupée. 34e Division repliée après échec. Ce C. A. parait dans une situation facheuse. 11 C. A. paralt en bonne situation (maakte met eene Div. een luchtstoot). 7. Aan Duitsche zijde hebben feitelijk slechts 3 korpsen gestre den tegen aan Fransche zijde 5 korpsen met rond 9 divisiën. Hoe is het nu te verklaren, dat de aaneengesloten oprukkende 9 Fransche Divn., welke toch kranig streden, en welke nog door 2 Cav. Divn. werden beveiligd, het onderspit dolven tegen de verdeeld opgestelde 6 Duitsche divisiën Van de vele redenen wil ik er enkele naar voren brengen a. De leiding van den slag was bij Herzog Albrecht in uitstekende handen. Te 9 v. m. begaf hij zich naar Rulles (zie op kaart 1 bij 3 K. D waar hij bericht kreeg over de gevechten bij Rossignol en Tintigny en besloot om zijn leger meer naar den linkervleugel samen te trekken. Hij beval daarom het XV11I res. A. K. om over Les Bulles naar Izel in Z. richting op te rukken, terwijl het XV11I A. K. bevel kreeg naar Bertrix-Orgeo te marcheerentevens zou het VIII res. A. K. over St. Hubert naar Villancy marcheeren (10.30 v. m. uit). Kort hierna kreeg hij een vliegerbericht waaruit bleek, dat 5 Fransche Divn. de lijn Gribomont—Suxy hadden bereikt, waaruit de ernstige gevaren welke het IVe Armee bedreigden wel duidelijk bleken (inderdaad waren het 7 divisiën). Voorloopig waren alleen XVIII res. en XV1I1 beschikbaar om den stoot op te vangen; VIII moest onvoorwaardelijk de flank van het 111e Armee blijven beveiligen, en VIII res. was nog ver achter (tus- schen Bastogne en St. Hubert). Herzog Albrecht besluit nu om de aansluiting aan het Ve Armee geheel over te laten aan de vertrouwde handen van den General Von Pritzelwitz (VI A. K.) en zelf naar het bedreigde centrum te snellen, ten einde de leiding over de beide middenkorpsen, en te zijner tijd VIII res., zelf in de hand te nemen. Op weg naar zijn C. P. te Libramont vindt hij gelegenheid om te Neufchateau General Von Steuben te ontmoeten en blijkt hem weldra, dat van een afmarsch naar Les Bulles niets zal komen hij keurt het plan goed dat de 21 res. Div. de lijn PetitvoirNeufchateau zal houden en dat de 25 res. Div. links aansluitend in Z. richting zal worden ontwikkeld. Daarna snelt hij naar Libramont, waar hij den General Von Schenck ontmoet en verneemt, dat van een afmarsch van het XVIII A. K. naar Bertrix-Orgeo niets kan komen, omdat zijn beide Divn. 548

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 10