al van Maissin tot Ochamps in gevecht staanHerzog Albrecht keurt dit niet goed en dringt 2 n. m. aan op ondersteuning van XVIII reszij het met deelen van XVIII. Zelf heeft hij ook zijn C. P. te Libramont gekozen in de on middellijke nabijheid van de beide bedreigde korpsen, waar hij te 3 n. m. de reeds mondeling aan de korpscommandanten ge geven bevelen in een schriftelijk bevel samenvat, en in welk bevel ook VIII en VIII res. nieuwe bevelen krijgen (zie hiervoor punt VI ad 4 en 5). b. De leiding van het Fransche lVe Armée was te eenenmale onvoldoende. Generaal De Langle de Cary bevond zich met zijn Hd. Kw. in Stenay op 45 km. Z. van Neufchateau, en bleef daar den geheelen dag. Fransche Stafwerk Tome I, Première Volume, page 404 zegt: „Pendant cette journée du 22 aout le général de „Langle est resté a son quartier général a Stenay". Invloed op den slag heeft hij dan ook niet uitgeoefend. 1. Eerst 2.30 n. m. verneemt hij dat het 2 C. A. Tintigny heeft bereikt. (Men herinnert zich dat de voorhoede van dit korps te 6 v. m. uit het 2 k. m. verwijderde Bellefontaine moest deboucheeren. Bovendien was het bericht onjuist). Dat het 2 C. A. èn bij Bellefontaine èn bij Virton in zwaar gevecht is, verneemt hij eerst te 4 n. m. 2. Te 2.30 n. m. weet hij van zijn centrum en linkervleugel nog niets, en toch staan Col., 12, 17 en 11 gemiddeld reeds van 12 middag in zwaar gevecht. (Nu kan men wel betoogen, dat dan de korpsen, slecht ver band hebben onderhouden met het Legercdo., maar dat maakt werkeloosheid aan deze zijde nog niet goed). 3. Te 6 n. m. meent hij nog dat centrum en linkervleugel er goed voorstaan, terwijl toen toch reeds belangrijke gedeelten van het leger verslagen terugvloeiden. 4. Eerst te 7 n. m. verneemt hij langzamerhand de verschillende échecs van zijne korpsen, welke echter nóg een te fraaie voorstelling van zaken geven. 5. Zoodat hij te 11.45 n. m. nog een aanvalsbevel voor den 23 Aug. laat uitgaan, gebaseerd op een uitgangsstelling in de lijn Neufchateau, Bertrix, Offagne, Paliseulwaarvan natuur lijk niets kwam. Conclusie het IVe Armée is slecht geleid c. De Duitsche leiding was trouwens over het algemeen effec tiefKorps- en Div. Cn. leidden zelf in eigen persoon hun korps of divisie, en schroomden daarbij eene opstelling nagenoeg in voorste lijn niet, terwijl de Fransche leiding dikwijls ver achter de troepen bleef, waardoor de leiding zoo veel moeilijker werd. Men begrijpe mij goed het is hier geen kwestie van persoon lijken moed doch van aanvoeringssysteem. Ter illustratie zal ik hier een tweetal voorbeelden noemen, welke ik aan Fransche bronnen ontleende 549

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 11