,,Le général De Lamaze ne pouvait, de Thieux, surveiller effi- „cacement la marche de ses avant-gardes, dont il aurait eu in- „térêt a coordonner Taction dès le début du combat. Mais, pour „cela, aurait-it fallu qu'il fut renseigné vite et souvent par ses „divisionnaires, ce qui n'a pas été le cas, semble-t-il." Men leze als voorbeeld van een goede gevechtsleiding ook het optreden van den commandant van het Deutsche I A. K. in Oost- Pruisen. „Der Husarenritt des I Armeekorps nach Druskieniki". (C. d. 4. d. 3/27). d. Ten slotte nog een Fransch oordeel over hunne fouten (zie R.M.Fr. Februari 1930). „Le désastre de Rossignol est provoqué par des causes iden- „tiques a celles qui ont amené les échecs du 22 aoQt dans les autres „corps de la 4me arméeambiance faussée par un manque com- „plet de renseignements trais, absence d'idéé de manoeuvre, ardeur „trop grande de la troupe, précarité des liaisons, défaut de coor dination entre les unités et les différentes armesil faut peut- „être y ajouter aussi un certain mépris de Tadversaire". VII. Ik zal thans in details ontleden wat er zich op 22 Augustus te Neufchateau en ten W. daarvan afspeelde. Hiervoor verwijs ik naar de bijgevoegde kaart 2 (schaal 1 50000), waarop ik den toestand schetste in den vroegen morgen te 5 v. in. (dit zijn de met een dubbele (dikke dunne) lijn aangegeven omgrenzingen, waarbij de onderstreepte korpsnummers) en tevens dien te 11.30 v. m. (dit zijn de blokjes met bijschrift). 1. Toestand der Duitschers te 5 v. m. a. Rondom Recogne-Libramont (A2) legert de XXI Div. (Gene- ralmajor Von Oven) van het XVIII A. K. (General der Infan terie Von Schenck), terwijl de XXV Div. van dit korps (Gene- ralmajor Kühne) ten NW. bij Libin staat (zie Kaart 1). Het Generalkoinmando legert in Libramont. b. Van het VI A. K. (General der Infanterie Von Pritzelwitz) legert de XII Div. (Generalleutnant Chales de Beaulieu) in Léglise (C4) met voorposten aan de spoorbaan van Neuf chateau naar het Z. (B3); de XI Div. van dit korps (Gene ralleutnant Von Webern) staat Z. van de XII bij Mellier- Thibésart(zie Kaart 1). Het Generalkommando legert in Léglise. c. Toen op 21 Augustus het XV111 A. K. in NW. richting mar cheerde (naar Libin-Libramont) heeft het VI A. K. een Deta chement naar Neufchateau gezonden onder commando van 551 Ik liet de hoogtelijnen weg omdat de kaart anders in één kleur uitge voerd schier niet meer leesbaar zou zijn. Beide partijen gaf ik met dezelfde teekens weer; de lezer kan deze zelf zoo gewenscht met rood en blauw om randen. De beteekenis blijkt uit de bijschrijvingen en uit den hiernavolgenden tekst.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 13