Aanteekeningen: 24 Div. bleef 1 uur werkeloos in St. Médard staan en ging eerst 11 v.m. weder voorwaarts. Alleen de 5 Brig. Col. had bij Suxy een korte aanraking met een Duitsche cav. patrouille overigens verliep de marsch voor alle drie colonnes ongestoord door den vijand. In het staatje nam ik behalve de door Général De Langle be volen lijn van 9 v.m. (Suxy, Straimont, St. Médard) ook nog de lijn Hosseuse, Menugoutte, St. Médard op, zijnde dit een lijn van gelijken marschafstand (14 a 15 km.) welke eene vergelijking gemakkelijker maakt. Op blz. 553 gaf ik reeds aan, dat de colonnes in de volgorde linker (24 Div.), midden (23 Div.) en rechter de lijn Neufchateau Biourge zouden moeten bereiken, en uit kolom 6 van het staatje blijkt dat ook. Inderdaad kwam echter de rechtercolonne (5 Brig. Col.) het eerst over de lijn, '/2 uur later gevolgd door de linkercolonne (24 Div.) en weer l'/2 uur later door de midden colonne. De marschsnelheid (alle vertraging inbegrepen) bedroeg voor de 5 Brig. Col. 15k.m.in5 uren, dat is 3 km./u. 23 Divisie 15 8 <2 „(zonde/. eeni§ef 24 Divisie 14 61/, >2 C aanraking met z4 LMvisie 14 0 2 z den vijand. De redenen voor deze geringe marsnelheid (zonder stoornis door den vijand) waren vele, o.a. slechte stafdienst (men kon niet behoorlijk een divisiecolonne formeeren zonder dat alles in de knoop ging), slechte bevelstechniek (bevelen kwamen te laat, hielden geen rekening met de werkelijkheid, wemelden van fouten als onjuiste tijden, verkeerde aanvangspunten, troependeelen vergeten, voorts onvoldoend plichtsbesef bij lagere commandanten, slech te krijgstucht, slechte samenwerking tusschen sommige wapens (Chasseurs a pied stelden zich boven de wetmen bestudeere b.v. de hoogst laakbare houding van de 9 en 18 Batns. Ch. a p. tijdens de marschen van de 4 Div. (2 C.Aop 21 en 22 Aug.) IX. Keer ik thans weer terug tot den opmarsch van het]Duitsche XVIII res. A.K., dat met de 21 res. Div. zal oprukken naar eene afwachtingsopstelling bij Petitvoir-Neufchateau en met de 25 res. Div. naar Marbay-Offaing. Te 10.05 v.m. voor zijn C. P. (het Raadhuis van Neufchateau) aankomende, ziet General Von Steuben zijn voorste Divisie voor zich heen marcheeren in W. richting. Alles is kalm en niets wijst op een op handen zijnde gevechtsactie. Wel hebben de in den vroegen morgen in de richting Les Bulles uitgezonden verkennings- 555 Mocht er prijs op worden gesteld dan ben ik gaarne bereid om een critische verhandeling te geven over de marschen van de 4 Div. van het 2 C.A. op 21 en 22 Aug. De H.K.S. abituriënten 1931 kennen dat verhaal al.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 17