patrouilles van het 7 res. Drag. R. den opmarsch van den vijand (5 Brig. Col.) gemeld; maar om voor mij onbegrijpelijke rede nen denkt men dat de vijand nog ver weg is. Van 11 v. m. af komen echter alarmeerende berichten van de voorhoede binnen „De hoogten NW. van St. Médard zijn door sterke vijandelijke „inf. bezetde sterkte is niet vast te stellen omdat de cavalerie „overal door vuur wordt afgewezen. „Daarom heeft de Div. C. Gen. Von Rampacher besloten om „de voorhoede ter gewelddadige verkenning vooruit te doen gaan „naar de heuvels ten O. van Rossart en Nevraumont (BI). „De Brigade- tevens Voorhoede C., Gen. Von Quidtman, zendt „1-81 res. I. R. N. en 11-81 Z. van den grooten weg Petitvoir-Biourge „vooruit (zie kaart 2 (B2)). Maar omdat kort daarop bericht van „de Cav. binnenkomt, dat ook de hoogten tusschen Orgeo en „Biourge van vijand wemelen, besluit de Voorhoede C. om de „voorhoede te laten oprukken naar de lijn NO. van Rossart „W. rand van het Bois Lerfai middendoor het Bois du Ban -f 430 NW. van Nevraumont, en zich daar te doen ingraven. „De 6 comp. (11-81 res. I. R zal zich geholpen door een ge deelte van 4-11 Pi. ten NW. van Grandvoir ter hardnekkige „verdediging inrichten. ,111-81 res. I. R. en de rest der Pioniers vormen de reg. reserve „bij-f421 O. van Petitvoir, waar ook 3-1-21 res A. R. instelling „komt ter ondersteuning van de voorwaarts gaande bataljons." X. Alvorens nu het gevecht van de voorhoede der 21 res. Div. verder te beschrijven, zal ik om in chronologische volgorde te blijven eerst de verrassing bij Neufchateau even aanroeren. Te 11.30 v. m. (zie Kaart 2) bevindt de hoofdmacht der Div. zich in rust langs den marschweg. De Div. C. met zijn staf staan aan den W. uitgang van het tusschen Petitvoir en Neufchateau gelegen bosch, en observeeren de ontwikkeling van de voorhoede in W. richting. Daarna volgen langs den marschweg 88 res. I.R., tusschen welks onderdeelen de overblijvende 2 batterijen van 1-21 res. A. R. marcheeren benevens een peloton van het 7 res. Drag. R., vervolgens in Neufchateau en op de naderingswegen uit O. richting de rest van de Divisie, als op de kaart aangegeven. Ter beveiliging van de rustende hoofdmacht is eene compagnie van 88 res. I. R. in Z. richting uitgeschoven naar -f 422 bij Warmi- fontaine. Op dat oogenblik overschrijdt het Cav. Peloton van de 5 Brig. Col. de brug over de beek van Neufchateau, en wordt teruggejaagd 556 Had men wat evengoed mogelijk was geweest een fiankdekking naar -f 442 N. van Orapfontaine gezonden, dan was van de overvalling door de 5 Brig, Col. (die zelf trouwens even verrast was als de Duitsche Divisie) niets gekomen. Ik vermeld dit slechts om te illustreeren hoe het toeval dikwerf een rol speelt; niet om de flankdekking naar Warmifontaine af te keuren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 18