door vuur van een Duitsche Cav. patr. van 7 res. Drag. R., welke toevallig juist eerie opheldering naar Straimont zal gaan rijden. De Fransche spitscompagnie (1-1-23 R. I. Col.) gaat snel vooruit naar den heuvel 440 ten W. van Neufchateau, en als de comp. C. (Cap. Mahaut) op de kam aankomt, vertoont zich voor zijn oogen het volgende schouwspel: op een afstand van enkele hon derden meters de groote weg van Neufchateau naar Berlrix, bla kerende in den zon, en waar de weg links in het bosch verloopt steekt nog juist een rustende artilleriecolonne buiten het bosch, waarbij een groep Duitsche cavalerie, afgezeten, eveneens van haar rust geniet. Met opzet 800 openen de Coloniaux een hevig vuur op dit schoone doel, en veroorzaken natuurlijk de noodige verwarring; losbrekende paarden, in alle richtingen doorgaande bespanningen, consternatie. Dit is het aan U allen wel bekende begin van het ontmoetings gevecht bij Neufchateau, dat door Grasset in zijn brochure zoo levendig wordt verhaald. Ik zal het verdere verloop vlug even schetsen De in het bosch vluchtende 2 batterijen van 1-21 res. A. R. komen, nadat de orde is hersteld, in stelling op een open plek bij de hofstede Blanc Cailloux (B2); van vuur op de 5 Brig. Col. komt voorloopig niets. De 41 Brigade (.80 en 87 res. I. R.) wordt dadelijk ten aanval ingezet111-80 res. I, R. gaat uit Neufchateau recht op 400 af, I-80 res. 1. R. gaat links aangeleund aan den weg naar Straimont vooruit, terwijl II-80 res. I. R. achter 111 voigt. Het Fransche voorste bataljon (Geoffroy) van de voorhoede (i-23 R. I. Col.) lijdt zware verliezen en wordt versterkt door het II Bataljon (Amiel). Het Duitsche 87 res. 1 R. marcheert door Neufchateau, ontwik kelt zich Zuid van het stadje en rukt op door het W. deel van het Bois d'Ospot; 111 rechts, I in het midden en II links. Door hevig geweer- en mitrailleurvuur wordt de opmarsch van 87 voorloopig gestuit, maar de beide Fransche voorhoedebataljons (Geoffroy en Amiel) zijn nu nagenoeg geheel ingesloten en heb ben zware verliezen geleden. XI. Thans de tweede verrassing Het 88 res. I. R., dat halverwege Neufchateau—Petitvoir in den W. rand van het bosch stond opgesteld, kreeg toen 81 res. I. R. tegen Petitvoir werd aangezet, de volgende bestemming 1 en II Bataljon links geëchelonneerd als Brigadereserve opstellen, III als Div. reserve naar den ZW. hoek van het bosch O. van Petitvoir. Het 1 Batn. bleef nu voorloopig aan den boschrand ZO. van 421 Petitvoir, terwijl het II Batn. vooruitging naar 422 bij Warmifontaine. 557

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 19