Toen hij later na 2 n.m. de beschikking kreeg over zijn 45 Brigade bestaande uit 63 R. I. en 78 R. I. en General Von Quidtman 111-81 I. R. en 3-1-21 res. A. R. bij zijn groep had aangetrokken, was de krachtsverhouding Duitschers: 4 batns. en 18 vuurm. Franschen: 12 batns. en 24 vuurm. (Ik bracht in rekening dat 2 batns. naar Neufchateau waren gezonden en dat een afd art. schoot op Neufchateau ter ondersteuning van de 5 Brig. Col.) Voor de Fransche 23 Div. is Warmifontaine inderdaad geen ge vecht waar zij trotsch op kan zijn. ad c.Het verloop van dit gevecht is te merkwaardig om het niet in zijn geheel te verhalen. In punt IX op blz. 556 gaf ik de voorloopige ontwikkeling van 81 res. I. R. aan, welke ik ook op Kaart 2 schetste. De beide voorbataljons (I en II) gingen snel voorwaarts en stieten weldra op den vijand, die voorloopig nog slechts met zwak vuur antwoordde. Toen de bataljons echter op 400 a 500 m. waren genaderd werd 's vijands vuur steeds heviger en begonnen de ver liezen reeds pijnlijk te worden. Het I batn. dat ten N. van den straatweg voorwaarts ging moest weldra alle 4 compn. inzetten, terwijl ook het II batn. alle 3 beschikbare compn. inzette (de 6e comp. richtte zich bij Grandvoir ter hardnekkige verdediging in, daarbij geholpen door deelen van de 4-11 Pi.). Inmiddels had de Brig. C. Gen. Von Quidtman zonder den reg. C. er in te kennen het 111-81 res. I. R. uit het regimentsverband teruggetrokken (vermoedelijk vanwege de dreiging uit de richting Warmifontaine), zoodat C. van 81 res. I. R. wel voor een zeer zware taak kwam te staan. Hij bestemde nu een deel van de 7 cie. en de rest der Pioniers tot reg. reservedoch toen ook art. vuur uit het Zuiden (de linkerflank) kwam en eene omvatting van den linkervleugel van het II batn. zich begon te teekenen, werd de toestand van deze groep inderdaad kritiek. Tegen 2 n.m. kwam het bevel van den Brig. C. binnen om terug te gaan, nadat de twee bataljons zich met zware verliezen tot nagenoeg 200 m. van den vijand hadden vooruitgewerkt. De reg. C. meende daarom dat dit bevel niet meer uitvoerbaar was, zond zijn adjudant terug om dit te melden en om versterkingen te vragen, in het bijzonder om de beschikking over het III batn. Ver sterkingen werden echter geweigerd en het bevel om terug te gaan dringend herhaald. C. 81 res. I.R. stuurde het bericht terug, dat het bevel onuitvoerbaar was en tot geheele vernietiging van het regiment zou leiden. Daarom vroeg hij nogmaals met nadruk om de beschikking over zijn III batn.hij zou dit dan gedekt voorwaarts laten gaan door het Bois Lerfai en in de richting van Rossart doen aanvallen om 's vijands linkervleugel terug te werpen. Het beschikbare deel van de 7 cie. en de pioniers waren reeds door het Bois Lerfai naar de NW. punt voorwaarts gegaan, om 559

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 21