vandaar uit flankeerend vuur op 's vijands linkervleugel te brengen doch de uitwerking van het vuur van deze kleine groep was slechts zwak. Thans kwam voor de derde maal het bevel om terug te gaan, en moest de reg. C. er wel op ingaan. Het bevel werd door or donnansen aan de batns. overgebracht en bepaalde, dat terug zou worden gegaan op de reserve in den NW. hoek van het Bois Lerfai. Het bevel bereikte het I batn. niet, doch dit vloeide kort daarop terug onder den indruk van flankeerend art. vuur. Het II batn. kreeg het terugtochtsbevel alleen op den rechtervleugel, en ook hier kostte het teruggaan vele verliezen de linkervleugel- comp. welke een tegenstoot uitvoerde werd vrijwel geheel vernietigd of gevangen genomen. Onder zware verliezen, hevig door de Fransche art. beschoten, gingen de beide batns. terug in de richting Petitvoir-Grandvoir, waar het 7 res. Drag. R. stond. Tegen 4 n.m. kwamen de eerste onderdeelen bij >4210. van Petitvoir aan, waar het III batn. op last van den Brig. C. een op namestelling had ingenomen. Achter den heuvel hadden de restanten van deze twee bataljons toen nog gedurende l'/a uur art. vuur te doorstaan. Ten slotte marcheerden de resten naar Tournay, waar zij bivak betrokken. Aan dooden alleen verloren I en 11-81 res. I. R. 14 officieren en rond 500 man, 4 officieren en 160 man werden gewond, een deel werd gevangen genomen of vermist. Wij weten nu, dat deze twee bataljons zonder reserve en zonder artilleriesteun gedurende 5 uren de geheele 24 Fransche Divisie hebben weerstaan. Ik resumeer Bij Warmifontaine en Nevraumont hebben op 22 Augustus van 12 middag tot aan den avond gestreden Duitschers: 6 bataljons en 18 vuurmonden, tegen Franschen: 25 bataljons en 60 vuurmonden (de 48 vuur monden van de korpsartillerie van het 12 C. A. telde ik niet mee omdat die doelloos heen en weer hebben gemarcheerd en niet tot vuren zijn gekomen). En men kan zich thans den toestand indenken in hetGeneral- kommando Von Steuben in Neufchateautegen 4 n.m. als de inzet van de 25 res. Div. zich nog niet doet gevoelen en de toe stand in de lijn Rossart—Petitvoir—Neufchateau steeds moei lijker wordt. Von Steuben weet, dat als hij het bevel tot teruggaan geeft, en Neufchateau verloren gaat, dit de ondergang der Duitsche legers beteekent, omdat dan het front is doorbroken en de ver bindingen van de Noordgroep worden afgesnedenen daarom stelt hij dit bevel steeds maar uit, hoe alarmeerend ook de be richten luiden, welke van alle zijden bij hem binnenkomen. En in deze crisis heeft General der Infanterie Von Steuben getoond 560

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 22