a. dat de Div. C. Général Leblond 3 uren te laat de door den Legercdt opgegeven lijn met zijn Div. heeft overschreden, en daardoor voor een belangrijk deel de schuld draagt van de désastre van de 5 Brig. Col. b. dat deze Div. C. geen kans heeft gezien om met een dub bele meerderheid aan artillerie, voorts in de eerste 2 ge vechtsuren met een infanteriemeerderheid van 22'3 en daarna met een 3-voudige overmacht aan infanterie, meer dan 1 k.m. terrein te winnen c. dat Général Leblond wel te 2.30 n.m. meldt„je vais envoyer 1 batn de ma réserve „par Grapfontaine sur Neufchateau", te 3.55 n.m. meldt: „un batn du 138e et 1 batn du 78e con- „tinueront leur mouvement sur Neufcha- „teau, la 3me groupe continuera a tirer „sur N., te 4.10 n.m, meldt: „j'envoie a son secours 2 batns du 78e „et 1 batn du 138e sous les ordres du „colonel Arlabosse" maar dat van al die infanterie te 5 n.m., toen de 5 Brig. Col. ten slotte voor de overmacht moest terugwijken, nog niets was aangekomen, terwijl toch de afstand van Menugoutte Zuid om naar Grapfontaine slechts 5 k.m. bedroeg, en waar er „urgence" was, deze afstand zeker binnen het uur had kunnen worden af gelegd zoodat dus het eerste frissche bataljon te 3.30 in Grap fontaine aankomende, langzamerhand gevolgd door nog 2 batal jons, de kans zeker hadden kunnen doen keeren, vooral als daar mede een wat steviger optreden van de 23 Div. bij Warmifon- taine ware gepaard gegaan. De geheele leiding van het 12 C. A. op 22 Augustus maakt den indruk van een „zich dekken", „geen kwade kansen loopen", „het hemd is nader dan de rok". Ik zal dit nog nader toelichten a. Den avond vöör den algemeenen opmarsch had Général Roques den marsch van zijne divisiën voor den 22 Aug. met zijn beide Div. Cn. besproken, en o. m. de volgende punten vastge legd „De troepen gaan echelonsgewijs voorwaarts, geheel metho disch het eerste doel is om den Noordrand van het Forêt „d'Herbeumont te bereiken. „De Divn. marcheeren elk met colonnes in een zeer breed front, „ten einde verrassingen bij het doorschrijden der bosschen te „voorkomen". Zeer wijze voorzorgsmaatregelen, waar niemand op het eerste gezicht iets tegen zal willen of kunnen inbrengen, echter met dit voorbehoud, dat bij die maatregelen rekening worde ge- 565

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 27