houden met de bevelen van den Legercommandant, nl. dat de voorhoeden van de Divn. de lijn Bertrix—Straimont te 9 v. m. zouden overschrijden. Wilde général Roques dit doel op de door hem gekozen wijze bereiken, dan was daar niets op tegen en behoefde hij slechts 2 uren eerder af te marcheeren. Maar nooit mocht zijn methode tot gevolg hebben dat het verband met de nevencolonnes verloren ging. En ik herhaalhij draagt voor een groot deel de schuld, dat de 5 Col. Brig, vernietigd werd, en dat in het Forêt de Luchy de 66 Brigade van het 17 C. A. een gelijk lot onderging. b. De maatregelen om de 5 Col. Brig, te helpen zijn „op papier" in orde; doch de uitvoering is zoo krachteloos geweest, dat in werkelijkheid geen steun is verleend. Men vergelijke hiermede eens „In diesem gefahrvollen Augenblick des Zurückflutens der 50 »'nf. Brig. (XXV Div. XVIII A. K. bij Maissin) erschienen die „vordersten Teile des VIII res. A. K. nach einem in dem schwie- „rigen Berglande der Ardennen, unter den sengenden Strahlen der „Augustsonne ohne Rücksicht auf Ausfalle durchgeführten Gewalt- „marsch von durchschnittlich 45 km. auf dem Schlachtfelde hinter „dem XVIIi A. K. Der Kommandierende General, General der In fanterie Freiherr v. u. zu Egloffstein, hatte auf die an ihn gelangte „Kunde, dasz das baldige Eintreffen seines Korps dringend „erwünscht ware, bereits urn 2 nachtmittags seine beiden Divi- „sionen über die vorgeschriebenen Tagesziele St. Hubert und „Vesqueville hinaus in Bewegung gelassen." (Men volge den marsch van Bastogne uit op Kaart 1). XIV. In het algemeen was het onderhouden van het vei band tusschen de neven elkaar oprukkende en strijdende Fransche korpsen slecht. Ik noem slechts enkele voorbeelden: a. Dat het 2 C. A. niet om 6 v. m. zooals bevolen was uit Bellefontaine oprukte, waardoor de rechterflank van de 3 Div. Col. geheel bloot moest komen, werd door Général Gérard (2C.A.) niet gemeld aan Général Lefèvre (C. A. Col.); deze bemerkte dit eerst toen het te laat was uit een bericht van een door hem uitgezonden berichtofficier, die 8.30 v. m. in Bellefontaine bij den Général Cordonnier kwam, b. Dat Général Roques met de beide Divn. van het 12 C. A. eenige uren achterbleef bij de nevenkorpsen, waardoor de naar zijn korps toegekeerde flanken geheel open kwamen, werd door hem aan geen van beiden gemeld. c. Van het 11 C. A. dat moest aanvallen op Maissin en dat van 7 v. m. met beide Divn. bij Paliseul stond, werden te9v. m. de Divn aangezet langs 2 verschillende wegen (Kaart 1). De 22 Div. bezette na zwaren strijd te 12 middag het Zui- 566

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 28