delijk deel van Maissin. De 21 Div., welke de 22 Div., op de linkerflank moest steunen en beveiligen, vond het noodig om zonder daarvan mededeeling te doen een groote rust te hou den van 9 v. m. tot 1.30 n.m., en eerst te 3 n. m. uit Our te deboucheeren, d. w. z. 7 km. voorbij de plaats waar zij 7 v.m. al stond. Eerst 7.50 n.m. komt de 21 Div. van het 11 C. A. in Maissin. Dat de 22 Div. in Maissin onnoodig heeft geleden, en dat ten slotte door het ingrijpen van het Duitsche VIII res. A. K. de Duitschers hier den toestand hebben kunnen redden, schrijf ik toe aan het niet onderhouden van het verband tus- schen deze beide Divn. van het 11 C. A. Tot slot nog de opmerking dat Korps- noch Div. Cn. zich hielden aan de door den Legercdt. gegeven bevelen. Als werd bevolen om een bepaalde lijn te bereiken, of een lijn op een bepaald tijdstip te overschrijden, gaven Div.- en Korps commandanten daaraan alleen gevolg „als het hen schikte"; slechts al te gauw werd ingegaan op bezwaren „te groote vermoeidheid van den troep" e.d. Zeer gunstig stak hierbij de Duitsche tucht af, en hiermede is weder een der redenen genoemd, waarom het Fransche Leger in de grensslagen, ondanks zijn goede materiaal en zijn moedig strijden zoo geducht is geslagen. Ik wil eindigen met het volgende citaat uit de „Militarische „Briefe II von Kraft Prinz zu Hohenlohe Ingelfingen" en wel uit den „17 Brief": Vom Geiste der Infanterie: „Dasz diese Anordnungen richtig seien, des setzte jeder Soldat „als selbstverstandlich voraus. Niemals hörte man ein Raisonniren, „ein Makeln (critiseeren). Die Befehle, welche ankamen, wurden „einfach wie ein Fatum angesehen. „Es ist befohlen", war im- „mer in unserer Armee ein magisches Wort. Und wenn die „Halfte der Mannschaft darüber zu Grunde ging, die andere Halfte „führte das Befohlene aus. Dieser Geist ermachtigte auch unsere „oberste Heeresleitung, über die Truppen zu disponiren wie über „Schachfiguren. Niemals ist es bei uns, wie so oft bei anderen „Armeen, vorgekommen, dasz eine Truppe ihr Marschziel nicht „erreicht hatte. Es war befohlen, also geschah es." 567

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 29