2. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. door A. GOTTSCHAL. Kapitein der Infanterie. I. Voorwoord. Ten einde den lezers van dit tijdschrift een vollediger inzicht te geven in het verhandelde ter ontwapeningsconferentie dan door de dagelijksche raadpleging van de persberichten uiteraard mo gelijk is, ligt het in de bedoeling met gebruikmaking van de be trekkelijke door de redactie van dit tijdschrift ter beschikking ge stelde publicaties van het Secretariaat van den Volkenbond perio diek een overzicht te geven van de belangrijkste der gehouden besprekingen, gedane voorstellen en gebeurlijk genomen beslissin gen, waaraan tevens, zoo zij zich daartoe leenen eenige korte be schouwingen zullen worden gewijd. Dit eerste overzicht loopt van 2 Februari, den dag waarop de conferentie werd geopend, tot 19 Maart, toen het tot 11 April durende Paaschreces aanving. II. Algemeen. De onverdeelde belangstelling van het internationale uit 57 delegaties bestaande gezelschap te Genève zou naar aller verwach ting tijdens de te bespreken periode geheel aan de ontwapenings conferentie zijn gewijd. Het Chineesch-Japansche geschil in Sept. van het vorig jaar begonnen met het conflict in Mantsjoerije, in de daarop volgende maanden steeds verscherpt en in Januari van dit jaar tot Shanghai uitgebreid, heeft dit evenwel verhinderd. Niet alleen, dat de gebeurtenissen in China een sterken, neerdrukken- den invloed uitoefenden op de stemming vóór en tijdens de opening der conferentie, maar zij trokken ook zóó zeer de aandacht van allen, die er van nabij of van ver bij betrokken waren dat wil dus ook zeggen allen, die beteekenis hechten aan macht en invloed van den Volkenbond dat de conferentie er voor terugtrad. Tastbaar bleek dit uit het feit, dat de opening een uur werd uitgesteld, omdat de Raad van den Volkenbond op dat uur vergaderde tot het aanhooren van verklaringen omtrent nieuwe pogingen van Engeland en Amerika om het conflict te beëindigen, althans wat de militaire verrichtingen betreft. 568 Er waren 64 Staten uitgenoodigd aan de conferentie deel te nemen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 30