Wat nu de ontwapeningsconferentie zelve betreft valt voorhands alleen vast te stellen, dat de algemeene beschouwingen in vol ledige zitting bijna de geheele maand Februari in beslag namen en dat daarbij in meer besliste bewoordingen dan voorheen, be reidheid is uitgesproken om mede te werken tot afschaffing van sommige wapens, welke in de eerste plaats geëigend worden geacht voor den aanval en dat voorts Frankrijk met een tamelijk omlijnd voorstel tot schepping van een Volkenbonds- of althans (met het oog op de betrokken niet-leden van den Bond) een internationaal gewapende macht voor den dag is gekomen. Voor het overige ging alles als te voorzien was, d. w. z. van alle zijden werd medewerking beloofd, doch niettemin gewezen op de reeds uit de jarenlange voorbereidende behandeling beken de moeilijkheden, voor een groot aantal staten voortvloeiende uit hun politieke, geografische of economische omstandigheden. Voor al de eischen van de Fransche groep tot beter gewaarborgde veiligheid en die der voormalige centrale machten tot herstel van juridische en feitelijke gelijkheid klonken duidelijk door. Na afloop van de algemeene beschouwingen in volledige zitting vingen de commissie-werkzaamheden aan. Er was n.l. door de vergadering een z. g. Algemeene Commissie'' ingesteld, waarin de eerste gedelegeerden van alle landen zitting zouden nemen, terwijl vervolgens door de Algemeene Commissie na eenig debat vijf bijzondere commissies werden ingesteld, t. w. een po litieke commissie, een voor de land-, een voor de zee- en een voor de luchtstrijdkrachten, alsmede een commissie voor de defensie- uitgaven. Na verwerping van een Russisch voorstel om het beginsel van algemeene en volledige ontwapening tot grondslag van den arbeid der conferentie te nemen, heeft de Algemeene Commissie het door de voorbereidende ontwapeningscommissie (de C. P D.) samen gestelde ontwerp eener conventie tot beperking en vermindering van bewapening (voor den inhoud van dit ontwerp-conventie wordt verwezen naar Hoofdst. I, sub D. van de in het Januari-nummer van het N. I. O. V.-orgaan gepubliceerde voordracht „Het ontw. vraagstuk") aanvaard als het „raam", waarbinnen de discussies zouden worden gevoerd, onder voorbehoud van volle vrijheid voor alle delegaties om wijzigingen, aanvullingen of weglatingen voor te stellen. De term „cadre, framework" in den tekst van het ver slag werd gekozen, als minder bindend dan de gebruikelijke term „grondslag". Er is voorts door het secretariaat een overzicht opgemaakt van alle voorstellen en denkbeelden, bij de algemeene beschouwingen voorgebracht, gerangschikt zooveel mogelijk in overeenstemming met het ontwapenings-schema van het ontwerp-verdrag, teneinde aan de intusschen in de commissies aangevangen op die voorstel len betrekking hebbende principieele beschouwingen een logische volgorde te kunnen geven. Aan het eind van onderwerpelijke pe- 569

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 31