riode was men eigenlijk nog niet verder gekomen dan de globale opzet van de organisatie van het conferentiewerk, waarbij intus- schen zooals gewoonlijk reeds allerlei voorpostenschermutselingen! hadden plaats gehad. III. Chronologisch overzicht van de voornaamste verrich tingen en gebeurtenissen tot het Paaschreces. 2 FebruariOpeningsrede van den voorzitter, Henderson. Be noeming van eenige huishoudelijke commissies (onderzoek ge loofsbrieven, regels werkwijze conferentie, onderzoek ontwape- nings-petitionnementen). 5 FebruariVerkiezing van 14 vice-voorzitters, die tezamen met den voorzitter, den eere-voorzitter (Motta, pres. van Zwit serland) en de voorzitters van die commissies, waarin alle dele gaties zijn vertegenwoordigd, het „bureau" zullen vormen, dat: tot taak heeft den voorzitter in de leiding der conf. bij te staan. Bij deze verkiezing verkreeg Nederland 6 van de 54 uitgebrachte stemmen, terwijl het vereischte minimum 28 bedroeg. België, Oostenrijk en Zweden waren de eenige kleine mogend heden, welke meer dan dat aantal stemmen op zich vereenigden„ n. 1. 36, 32 en 48. 8 t/m 24 FebruariAlgetneene beschouwingen in volledige zitting. Afgevaardigden van 50 verschillende landen voerden het woord, gaven het standpunt weer van hun land ten opzichte van- het ontwerp-verdrag, kwamen met nieuwe denkbeelden of dienden eigen voorstellen in. Onder IV wordt landsgewijze een uittreksel, gegeven van den inhoud der voornaamste van de gedane voor stellen en voorgebrachte denkbeelden. 24 FebruariDe Conferentie besloot de bestudeering en toet sing aan het ontwerp-verdrag van de voorgelegde plannen en. voorstellen aan de Alg. Commissie op te dragen. In een op dien dag door die commissie gehouden zitting, stelde de Britsche afgevaardigde voor het ontwerp-ontwapenings- verdrag als uitgangspunt voor de verdere debatten te beschou wen. Het voorstel was vervat in de volgende bewoordingen „La „Commission générale décide de poursuivre ses discussions dans. „Ie cadre du projet de convention pour la réduction et la limi tation des armements, pleine liberté étant reservée a toutes les „délégations de développer leurs propres propositions au cours des. „débats ultérieurs et de présenter leurs amendements sous forme ,,de modifications, d'additions ou d'omissions au moment oppurtun". 25 FebruariNadat het Russische voorstel, beoogende dat de: conferentie haar werkzaamheden zou baseeren op het beginsel der algemeene en volledige ontwapening, met drie stemmen vóór (Rusland, Turkije en Perzië) was verworpen, werd het Engelsche voorstel van den vorigen dag door de Algemeene Commissie zonder tegenstemmen aangenomen. De poging van den Spaanschem 570

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 32