zooveel stof deden opwaaien, kunnen als volgt worden weerge geven. A. Voorstel tot het ter beschikking stellen van den Volken bond van de burgerluchtvaartorganisaties en bombarde mentsvliegtuigen. Dit voorstel bestaat uit 2 deelen, t. w. 1. Internationalisatie van de burgerluchtvaart onder toezicht van den Bond met de volgende bepa lingen a. De mogendheden beloven plechtig hun onderdanen te ver bieden vliegtuigen, geschikt voor oorlogsgebruik te bouwen of te gebruiken, welke niet onder deze overeenkomst vallen. Voor deze catagorie van transportmiddelen zal daarom, af zonderlijk voor landvliegtuigen, watervliegtuigen en lucht schepen, een maximum draagvermogen worden vastgesteld. b. Gevormd zal worden een internationale luchtverkeersdienst, onder auspiciën van den Volkenbond, onderhouden door verschillende organisaties, welke bij uitsluiting het recht zul len hebben om machines te bouwen en te gebruiken met grooter draagvermogen dan bedoeld onder a. c. De daarbij speciaal belanghebbende mogendheden behouden het recht tot het onderhouden van luchtverbindingen met hare koloniën, onder voorwaarde, dat zij, indien de Bond dit wenscht, zelf de kosten dragen en het aantal, de soort en het draagvermogen der te gebruiken machines aan de goedkeuring van den Bond onderwerpen. d. De orders voor materieel ten behoeve van den internationalen luchtdienst zullen gelijkmatig over de luchtvaartindustrieën der verschillende landen worden verdeeld onder voorwaarden vast te stellen in een afzonderlijke overeenkomst. e. De Volkenbond zal het uitsluitende, voortdurende en onver vreemdbare recht hebben om alle vliegtuigen voor den Inter nationalen Luchtverkeersdienst te requireeren. De contracteerende mogendheden zullen de verzekering geven geen embargo te leggen op tot den Int. Luchtverkeersdienst behoorende toestellen of deze in beslag te nemen, doch het recht van den Bond tot requisitie met alle beschikbare mid delen ondersteunen. 2. Beperking van bombardementsvliegtuigen. Teneinde den Volkenbond in overeenstemming met het doel van zijn bestaan de beschikking te geven over een overmachtige luchtmacht en aan den anderen kant een staat, welke een lucht bombardement heeft te verduren gehad van een aanvaller, die de in deel E hieronder genoemde regels heeft geschonden, het volle 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 34