gebruik van zijn geheele luchtmacht te doen behouden om die agressieve actie te beantwoorden, stelt Frankrijk het volgende voor a. De tot de luchtstrijdkrachten behoorende bombardements toestellen van de contracteerende mogendheden, voor zoover zij aanspraak hebben op het bezit daarvan, zullen in drie soorten worden onderscheiden, n. 1. Ie. landvliegtuigen, watervliegtuigen en luchtschepen welke resp. meer dan y, y', y" tonnen draagvermogen hebben, 2e. machines, welke resp. minder dan z,z',z" tonnen draag vermogen hebben, waarbij de overeenkomstige waarden voor z kleiner zijn dan die voor y en 3e. machines, waarvan het draagvermogen tusschen de y-en z-categorieën ligt. b. De tot de y-categorie te rekenen machines mogen niet meer worden gebouwd of aangehouden. Voor zoover aanwezig wor den zij aan den Volkenbond uitgeleverd voor de vorming van een Int. Luchtmacht, waarvan de plaatsing en de orga nisatie van het commando later door den Bond worden be paald. c. De tot de z-categorie te rekenen machines blijven onder alle omstandigheden ter beschikking van de strijdkrachten der landen, waartoe zij thans behooren. d. De derde categorie van machines mag alleen worden aan gehouden door de contracteerende mogendheden, welke ver klaren deze machines ter beschikking van den Bond te stel len in geval art. 16 van het Pact moet worden toegepast of in geval van een andere gemeenschappelijke Bondsactie. Deze. machines zullen bij voortduring onder toezicht van den Bond" staan. e. Een partij, aangevallen onder omstandigheden, welke een schending beteekenen van de regels aangeduid in deel E., zal onder voorwaarde van mededeeling daarvan aan den Bond, gerechtigd zijn, tot verweer, gebruik te maken van al haar luchtstrijdkrachten, met inbegrip van de machines be doeld onder d. B. Voorstel tot het ter beschikking stellen van den Volken bond van materieel der land- en zeestrijdkrachten. Ten aanzien van dit materieel stelt Frankrijk een overeenkom stige oplossing voor (zie de onderstreepte voorwaarde) onder A, sub 2, a. a. De contracteerende mogendheden mogen alleen 1. zware lange-afstand batterijen, 2. slagschepen met kanonnen van meer dan 8 inches of een waterverplaatsing van meer dan 10000 ton en 3. onderzeebooten meer dan n-ton metende bezitten, indien zij 573

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 35