B. Vervaardiging van en handel in wapens. 1. Vaststelling van de hoeveelheden, welke mogen worden ver vaardigd en publicatie daarvan, alsmede van de bestemming i. v. m. 2. 2. Verbod tot ex- en import van wapens, tenzij geen eigen in dustrie aanwezig, in welk geval in bepaalde hoeveelheden mag worden geïmporteerd. C. Uitgaven. 1. De uitgaven voor bewapening moeten volledig worden be kend gemaakt. 2. Beperking van bewapening langs den weg der begrootingen is niet doeltreffend. D. Contröle. De nakoming van de overeenkomst moet worden gecontroleerd. Engeland. De Engelsche delegatie diende geen eigen voorstel in, doch uit de door Sir John Simon gehouden rede is Engelands stand punt, althans in groote lijn, voldoende duidelijk gebleken. Dit standpunt komt op het volgende neer 1. Het ontwerp-conventie van de C. P. D. verschaft de beste basis voor de verdere besprekingen groote waarde wordt gehecht aan de handhaving van de in het ontwerp aange geven voorzieningen betreffende den gas- en bacteriologischen oorlog en die, welke de instelling van een permanente ont wapeningscommissie beoogen. 2. Speciale aandacht ware te wijden aan zulke verbodsbepa lingen, welke de aanvalskracht zullen verzwakken en aldus de neiging tot agressie doen verdwijnen en aan methoden van oorlogvoering, welke speciaal het toebrengen van letsel aan de burgerbevolking met zich meebrengen. 3. In verband met 2 zullen in het bijzonder de volgende vraag stukken aan een nauwkeurige studie dienen te worden onder worpen a. Beperking van de personeelssterkte. b. Verbod tot gebruik van veldartillerie boven een bepaald kaliber. c. Afschaffing en verbod tot gebruik van onderzeebooten uit oogpunt van humaniteit. d. De vermindering van de tonnenmaat van oorlogsschepen en het kaliber hunner kanonnen. e. De bombardementen uit de lucht. 578

Indisch Militair Tijdschrift | 1932 | | pagina 40